Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Havalar Soğuyor! Evcil Hayvan Sahiplenmenin Püf Noktaları

Havaların soğumasının ardından sokaktaki dostlarımıza yardım etmenin yollarını evcil hayvan sahiplenmenin tüm püf noktaları yazımızda!

"Yaz bitti, sonbahar geldi." derken havalar iyiden iyiye soğumaya başladı. Bu kadar sıcacık evlerimizde oturmak, çay / kahve eşyalarınızı izlemek en popüler aktivitemiz oldu. Ama biz evlerimizde keyif yaparken dışarıda üşüyen ve zaman yemek bulamayan minik dostlarımızı da düşünmemiz şartıyla. 


Siz de düşünüyor ve bir canlıya yardım uzatmak, onu sahiplenmek bize kulak verebilirsiniz. Çünkü evcil hayvan sahiplenmenin tüm püf noktaları ve evcil hayvan sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler bu yazımızda sizi bekliyor.
  1. Hayat Koşullarına En Uygun Hayvanı Seçmek


Evcil hayvan seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk ve tek nokta, sahipleneceğiniz hayvanın tüylerinin rengi ya da cinsi değil. Bir evcil hayvan, evinize girdiği andan itibaren ailenizin bir parçası olacak. Düzenli olarak evcil hayvan bakımı beğeneceksiniz. Bu evcil hayvan sahiplenmeden bazı noktalara özellikle dikkat etmelisiniz. 


Örneğin çok yoğun tempoda çalıştığınız bir işiniz varsa köpek sahiplenmeniz çok uygun olmayacaktır. Çünkü bu köpeğinizle ilgilenmek için yeterli süre bulamayabilirsiniz. Köpekler, günün belli zamanlarında dışarıda yürümek, böylelikle tuvalet ve enerji atmak ister. İşten çok yorgun dönüyorsanız ya da iş yeriniz evinize uzaksa yine köpek beslemek sizin çok doğru bir seçenek olmayacaktır. Hem minik dostunuz ilgisiz kalacak hem de siz zorlanacaksınız. 
  1. Bütçeyi Göz Önünde Bulundurmak


Yaşam koşullarınıza uygun bir hayvan bulduktan sonra bütçenizi de hesaba katmanız gerekir. Ona bol vakit ayırsanız ve ilgileniyorsanız bile anne, veteriner gibi öneride zorlanabilirsiniz. Bu bütçeyi göz önüne alıp vermeniz yararlı olacaktır. 


  1. Evdeki Diğer Kişilerin Fikrini Almak


Evcil hayvanlar, yaşamaya başladıkları evin havasını değiştirirler. Sevgileriyle ve şirinlikleriyle neşe getirirler. Siz de bizim gibi düşünüyor olabilirsiniz, ama evde tek yaşamıyorsanız diğer fikrini mutlaka almalısınız. Çünkü evde yaşamak bir sorun olabilir. Örneğin ev arkadaşınız kediden korkuyorsa kedi için alan kısıtlaması çözümüne gitme yolunu düşünebilirsiniz. Bu bir seçenek, ama minik dostunuzun özgürlüğü ne yazık ki kısıtlanacaktır. 


Böyle yazılmamak için söz konusu kişilere evcil hayvan sahiplenme düşüncelerini yazıp konuyu netleştirmenizi öneriyoruz. 


  1. Bazı Değişiklikler İçin Hazır Olmak


Eve minik bir dostun katılması, aslında yeni sorumluluklar ve hayatınıza katacağınız yeni alışkanlıklar demek. Bu yeni alışkanlıklar için gerçekten hazır mısınız? Mesela köpeğinizi sabah yürüyüşe çıkarabileceğinize, kedinizin kumunu düzenli olarak temizleyebileceğinize emin misiniz? Bu değişime hazırsanız elbette hayvan sahiplenmek için gerekli hazırlıkları yapmaya başlayabilirsiniz. Ama kitapta yeni bir düzen kurmaya hazır hissetmiyorsanız evcil hayvan sahiplenmek için doğru zamanı beklemelisiniz.


Evcil hayvan sahiplenmek ciddi bir karar. Bu size hayatınıza yeni bir üyeyi sunma, önerilerimize ek olarak evcil hayvan sahiplenmiş kişilerle konuşmanızı önerin. 


Ayrıca henüz bir hayvan sahiplenmeyi düşünmüyorsanız bile sokaktaki dostlarımız için özellikle zorlu hava koşullarında bir kap su ve bir kap mama koymayı unutmayın!


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?