Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Kaliteli Zamanlar İçin: Ev Hayatını Pratikleştiren Öneriler

Yoğun iş hayatına sahip olan birçok kişi evdeki zamanını doğru kullanamamaktan şikayetçi. Peki, doğru tercihlerle ev yaşamını nasıl daha pratik hale getirebilirsiniz?

Yoğun iş temposu ve gündelik telaşlardan ötürü zaman evinizde geçirdiğiniz sakin günleri özler hale mi geliyorsunuz? Bu durumu çok iyi anlayabiliyoruz. İnsan eline çayını kahvesini gerçekten gerçekten alıp dizi / film izlemek, kitap okumak, yani kendiyle baş başa kalabilmek istiyor. Fakat evdeki temizlik, yemek ya da ütü gibi işler halihazırda kısıtlı olan vaktinizi daha yorucu hale getirebiliyor. 


Peki, sizinle paylaşacağımız ev hayatını kolaylaştıracak pratik bilgiler ile zamanınızı daha kaliteli geçirmeye ne dersiniz? Hazırsanız başlayalım!


Yemekleri Önceden Yapmayı Hazırlayın
Yemek yapmak, oldukça keyif veren bir uğraş olsa bile yorgun argın geldiğinizde bir külfete dönüşebiliyor. Üstelik yemek yaparken zaman da akıyor ve akşam yemeğini geç saatlerde yemek yemek zorunda kalabiliyorsunuz. 


Bu durumdan sonra gelebilmek için ise yemeklerinizi önceden hazırlayacak şekilde buzdolabında buzdolabında bulundurmayı deneyebilirsiniz. Bu sürecin sorunsuz ilerleyebilmesi için hafta sonu o hafta içinde neler yiyebileceğini düşünmenizi öneriyoruz. Sebzeleri sebze yemeği planlıyorsanız sebzeleri ayıklayıp buzluğa kaldırabilirsiniz. Eve geldide domates sosu, soğan ve baharatlarla birleştirip yemeğinizi hızlıca hazırlanırsınız. Ayrıca yemeklerden sonra bulaştığı biriktirmemek ve hemen yıkamak da zaman tasarrufu için oldukça faydalıdır. 


Ütüye Harcadığınız Vakti Kısaltın


Ütü maalesef ki birçok ortak derdi. Üstelik ne olursa olsun ütüden kaçmak da çok zor. Fakat yine de ütüye ayırdığınız zamanı kısaltmanız mümkün! Bunu da gerek teknolojiden yararlanarak, gerek de kendi yöntemlerinizi kullanarak yapabilirsiniz. Üfleme makinede çamaşırlarınızı sağlama programında kurutabilirsiniz. Kurutma makineniz yoksa da çamaşırları yıkadıktan sonra bir sekilde ütü ihtiyacınızı minimuma indir. Son olarak çamaşırları hafif nemliyken ütü sırasında işinizi büyük ölçüde kolaylaştırmış olursunuz.
Evinizde Az Eşya Barındırın


Onun huyu farklı. Konu dekorasyon olunca da herkesin zevki ve farklı oluyor. Zevkiniz nasıl olursa olsun, ev hayatında pratikleşmek yazı az eşya teslim hayatınızı kurtaracaktır. Çünkü eşya fazla olduğunda temizlik konusu çok daha uzun ve sıkıcı hale gelebiliyor. Biblo ve aksesuar gibi eşyaların dışında da temizliği daha ince gerekli kılıyor. Temizlik için fazla çaba harcamak mümkün olduğu kadar az ve net eşyayla yaşamaya çalışın. Böylelikle temizliğin ne kadar pratik hale gelip göreceksiniz. 


Kendinizi Kusursuz Olmaya Zorlamayın


Rutin ev işleri kadar sizi yoran diğer konu kusursuz olma zorunluluğu hissetmeniz olabilir. Bu konuda kendinize karşı daha toleranslı davranabilirsiniz. Ev hayatının sorumluluklarını iş yaşamıyla yürütmek zaten kolay değil ve birçok kişi bu zorlukları yaşıyor. Bu yüzden her şeyi dörtlük dörtlük dörtlük çalışma yerine geçebilirsiniz. 


Ev hayatını hayata geçirerek evdeki zamanınızı daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Ama dediğimiz gibi tüm bu oyunları üzmeden, sıkmadan yapın. O zaman her şey daha kolay olur!


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?