Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Karantina sürecini daha verimli geçirmek için ipuçları

Bu sıralar çoğumuz evde sıkılmış ve üretkenlikten uzak hissediyoruz. Ancak ruh sağlığımızı korumak için hareket etmeye, üretmeye, aktivitelere ihtiyacımız var. İşler normale döndüğünde de yapmaktan keyif alacağınız aktiviteleri sizin için sıraladık.

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Uzun bir süredir tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi dolayısıyla kısmi karantina altındayız. Birçoğumuz home-office düzenine geçtik ve buna çoktan alıştık bile. Covid-19 kısıtlamalarından ötürü evde daha çok vakit geçirmek durumundayız. Ancak sürekli dört duvar arasında durmanın ne bedenimize ne de ruhumuza iyi geldiği ortada. Bunu aşmak adına beynimizi aktif ve zinde tutarak ruhumuzu beslemeliyiz. Ancak o zaman robot değil, insan olduğumuzu hissedebiliriz.

Neyse ki kısıtlı bir alanda da olsak bunu sağlayacak çeşitli aktiviteler mevcut. Zihnimizi açacak, daha yaratıcı olmamızı sağlayacak, yeniden insan olduğumuzu hatırlatacak ve ruh sağlığımızı koruyacak aktivitelere gelin yakından bakalım.

Daha faydalı şeyler izlemekten kimseye zarar gelmez

Gelin kolaydan başlayalım. Bu dönemde dijital platformlarda “içerik tüketmek” artık hobi olmaktan çıktı, neredeyse iş rutinimiz haline geldi. Bu platformlarda yeni ve gözümüzden kaçırıp bizi heyecanlandıracak kaliteli film bulmak çok zor. Dolayısıyla biz de dizilere koştuk. Eski yeni tüm yapımları çerez gibi tükettik, büyük boşluğa düştük. Tam bu noktada o uzun soluklu belgesel serisine şans vermenin tam sırası. Belgesel dediğimize aklımıza hemen yıllardır aynı sıkıcıklıkta işlenen doğa ve tarih belgeselleri geliyor. Ancak sanatla, müzikle, yaşamla iç içe olup bize ilham verecek, hayatımızda yeni ufuklar açacaklar onlarca belgesel mevcut. Örneğin Netflix’te yer alan ve yaratıcı insanların ortaya koyduğu sanatsal işlerden beslenebileceğiniz “Abstract”, dünyanın farklı kültürlerinin inanışlara nasıl yaklaştığını keşfedebilieceğiniz “Story of God”, beynin nasıl çalıştığından güzellik algımızın nasıl şekillendiğine kadar merak ettiğiniz ilginç sorulara cevap bulabileceğiniz “Explained” ilk akla gelenlerden.

Bilgilerinizi tazelemek için online eğitim alın

Bol bol boş vaktimizin olduğu bu dönemde online bir kursa kaydolarak ilgi duyduğunuz, geliştirmek istediğiniz veya sıfırdan öğrenmek istediğiniz bir konuyu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu, özgeçmişinizin yanı sıra bilgi birikiminizi ve genel kültürünüzü geliştirmenize de yardımcı olacaktır. Bunun için birçok güvenilir platform mevcut, üstelik çoğu ücretsiz. Örneğin Open University, tarihten sanata, toplumdan siyasete kadar birçok alanda çok çeşitli temel düzeyde ücretsiz kurslar içeriyor. Yine benzer bir platform olan OpenLearn, kişisel öğrenim profilinize ve çalışırken kazandığınız başarıların kaydına da erişmenizi sağlıyor. Bunların dışında FutureLearn, Edx, Udemy ve Coursera platformlarına da göz atabilirsiniz.

Yeni bir beceri edinmenin tam sırası

Online eğitimlerin yanı sıra, veya bu eğitimlere eşlik edecek yeni beceriler öğrenmek de karantina günlerinde akla en yatkın aktivitelerden. Bu, satranç gibi bir oyunun kurallarını öğrenmek de olabilir, enstrüman çalmak da. Açıkçası enstrüman çalmayı öğrenmek hem eğlenceli olması hem de yaratıcılığı teşvik etmesi bakımından en ideali gibi görünüyor. Üstelik müziğin ruhun gıdası olduğu konusunda hemen herkes hemfikir. Ayrıca hayatınız boyunca mutlaka “keşke şu enstrümanı çalabilseydim” demişsinizdir mutlaka. İşte size hayatınızın fırsatı. Hiçbir şey için geç değil.

İçinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarın

Sanat (buna el sanatları da dahil) kendinizi ifade etmenin, yeni bir beceri öğrenmenin ve sıradan şeyleri yepyeni bir şekilde görmenizi ve yaratıcılığınızı beslemenin harika bir yolu. Tuval boyayabilir, eskiz defterine sketch çizimler yapabilir veya ahşap boyayabilirsiniz. Bu konuda bir adım daha ileri gidin ve örgü örme veya mum yapımı gibi daha niş ve uğraşması keyifli işleri öğrenebilirsiniz. Belki bu sizin için yeni bir iş fırsatı bile olabilir. Günün birinde işleri ilerletip günümüzdeki dijital olanaklar sayesinde bundan para kazanırsınız.

Bitkileri ihmal etmeyin

Müzikle birlikte ruhumuza en faydalı şeylerin başında şüphesiz doğa geliyor. Bu ölçeği biraz daha küçültürsek bahçeyle uğraşmak ve bahçecilik diyebiliriz. Ne yazık ki şehir yaşamında çoğumuzun böyle alanı ve fırsatı yok. O halde ölçeği biraz daha küçültelim ve evde bitki bakımı diyelim. İster rengarenk çiçekli kaktüsler alıp yetiştirin ister sırma gibi devetabanı büyütün. Dört duvar içinde ve aynı mobilyalar arasında güneş gibi parlayan bitkiler kadar rahatlatıcı bir şey olamaz.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?