Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Kilo Vermenin 9 Yolu

Fazlalıklarımızdan kurtulmak adına birçok yöntem deniyoruz. Bazı yöntemler sağlık açısından riskli olsa da bunu fazla umursamıyoruz. Oysa hem sağlıklı kalmak hem de kolay kilo vermek mümkün.

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Kilo Vermenin 9 Yolu

Gizem Şeber, Diyetisyen ve Yaşam Koçu

Fazlalıklarımızdan kurtulmak adına birçok yöntem deniyoruz. Bazı yöntemler sağlık açısından riskli olsa da bunu fazla umursamıyoruz. Oysa hem sağlıklı kalmak hem de kolay kilo vermek mümkün. Aşağıda yer alan 9 basit öneriyi uygulayın ve farkı görün.


1: Stresle mücadeleyi tabaklarda aramayın…


İş ve yaşam koşullarının stres dozu her geçen gün artarken, duygusal zorlukları ve stresi “yiyerek” yenmeye çalışıyoruz. Kendimizi her kötü hissettiğimizde farkında olmadan veya kendimize yenilerek tükettiğimiz gereğinden fazla her 7 kalori vücudumuza 1 gram yağ olarak geri dönüyor. Stresi yemek yiyerek yenmek yerine, farklı hobiler ve uğraşlar ile vakit geçirmeye çalışmanın çok daha sağlıklı olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.


2: Evinizde yüksek kalorili atıştırmalıklar bulundurmayın…


Zayıflamak için diyet yapanların en sık kullandığı bahanelerden biri “misafir geldi, ben de onları yalnız bırakamadım”, diğeri ise “hafta sonu alışverişe gittik çocuk isteyince ben de dayanamayıp aldım” olur. Bu gibi özel durumlarda yediklerinizin miktarına dikkat etmeniz, mümkün olduğunca az miktarda tüketmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca evinizde yüksek kalorili atıştırmalıklar bulundurmamanız da diyet döneminiz boyunca en doğru çözüm olacaktır.


3: Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketin…


Vücudun ihtiyaçlarının eksiksiz karşılanması için en iyi kaynaklar taze sebze ve meyvelerdir. Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmeye özen gösterin, çünkü mevsimi dışında büyüyen meyve ve sebzelerin, doğal olmayan yöntemlerle yetiştirildiği bilinmektedir. Mevsiminde, tadı ve kokusu yerinde olan, bozulabilen meyve-sebzeleri tüketin. Bozulabilen, ekşiyebilen ürünler doğaldır ve kilo aldırmaz.


4: Her öğününüzde bir protein kaynağı olsun…


Proteinler diğer besin öğelerine göre daha doyurucudur ve metabolik hızın istenilen düzeyde kalmasına da yardımcı olur. Bu sebeple her öğünde bir protein çeşidi tüketmeye özen gösterin. Sağlıklı bir beslenme için günlük enerji ihtiyacının yüzde 10-15'i proteinden sağlanmalıdır.


5: Doğru tatlıyı seçin…


Tatlılar yoğun şeker içerdiğinden yüksek kalorilidir. Ayrıca beyaz şekerin sağlıklı beslenme programında sınırlı yer alması gerekir. Canınız tatlı istediğinde hamur tatlıları, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar ve dondurmayı tercih edin.


6: Kendinizi parmaklıklar arasına almayın…


Çok sıkı diyet programları genelde başarısızlıkla ve sağlık riskleri ile son bulur. Bu nedenle yasak besinlerin çok olduğu veya tek besinden oluşan diyetleri uygulamayın. Sevdiğiniz besinlerden uzun süre uzak kalmak sizi sıkabilir ve diyetin devamlılığına zarar verebilir. Uzun soluklu bir programı ile kontrollü şekilde uygulayacağınız diyetlerin sonuçları daha başarılı ve kalıcı olacaktır.


7: Diyeti bozdum diye bırakmayın…


Zayıflamak için diyet yapanların en sık karşılaştıkları durum, diyeti bozdukları durumlarda isteklerini kaybetmeleridir. Diyetin dışına çıkmak kişinin motivasyonunu kırar ve diyete devam arzusunu azaltır. Bu gibi durumlarda ümitsizliğe kapılmak yerine ertesi gün daha aktif ve hareketli olmaya çalışmanız ya da daha hafif yiyecekler tercih etmeniz yeterli olacaktır.


8: İçeceklerin içeriğine dikkat edin …


Şeker içeren içecekleri çok sık tüketiyorsanız, sadece şekerli içecek tüketimini azaltmanız veya bırakmanız bile kilo vermenizi sağlar. Yapılan araştırmalar, içeceklerin günlük enerji ihtiyacımızın %10-15’ini karşıladığını gösteriyor. Enerji alımınızı şekerli içecekler ile artırmak yerine; ayranı, doğal maden sularını ve suyu daha fazla tüketmeye çalışın.


9: Sağlıktan vazgeçmeyin…


Çok düşük kalorili veya size özel olmayan bütün beslenme programlarından ve diyetlerden uzak durun. Düzenli uygulanması mümkün olmayan bu diyetler vücut dengenizi alt üst ederek farklı sağlık problemleri yaşamanıza yol açabilir.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?