Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Bunaltıcı Sıcaklarda Klimayı Verimli ve Doğru Bir Şekilde Kullanmanın Yolları

Yaz mevsiminde bunaltıcı sıcaklar etkisini günden güne artırırken klimayı doğru kullanmayı bilmekte fayda var. Peki, klima verimli bir şekilde nasıl kullanılır?

Klimasız bir yaz nasıl geçer emin değiliz. Yaz mevsiminin kapalı alanlardaki en büyük kurtacısı olan klimalar, istediğiniz verimi alabilmeniz için titiz bir bakım istiyor. Bu bakımı yapmadığınız takdirde ise klimanın yeteri kadar soğutmadığından şikayet edebilirsiniz. Peki, klima temizliği ve klima bakımı nasıl yapılır? Klima kullanırken dikkat edilmesi her şey yazımızda!


Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler h2


Yaz mevsiminde klimadan dolayı üşütme ya da kas tutulması gibi sorunlarla sıklıkla karşılaşılır. Bu tarz durumların önüne geçmek için klimayı doğru bir şekilde kullanmayı keşfetmeniz şart. Çünkü yıllardır klima kullanıcısı olsanız bile bazı şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. O halde doğru klima kullanımı için yapılacaklara beraber göz atalım: 


  • Klimanızı uç derecelerde değil, ideal oda sıcaklığında yani 21-22 derecede çalıştırın. Bu durum daha az enerji harcamanıza yardımcı olur. 

  • Hastalıklara davetiye çıkarmamak için klimanın üflediği havanın direkt olarak vücudunuza gelmemesine dikkat edin. Bu nedenle direkt olarak klimanın önünde oturmayın ve klimanın kanatlarında gerekli ayarlamaları yapın. 

  • Klimanın filtrelerinde biriken kir ve tozları düzenli olarak temizleyin. Kir ve tozların birikmesi, klimanın verimini düşüren en önemli etkenlerdendir. 

  • Klimadan maksimum verimi almak için altında ya da üstünde herhangi bir eşya bulundurmayın. 

  • Klima çalışırken ıslak ellerle klimaya dokunmayın. 

  • Klima çalışırken kapı ve pencereleri açık bırakmayın. Dışarıdan gelen hava, klimadan maksimum verim almanızı engeller. 


Klima Bakımı Ne Zaman Yapılır? h2


Bulunduğumuz ortamın havasının kaliteli olması hem sağlığımızı hem de ortamdan aldığımız keyfi doğrudan etkiler. Bu nedenle de soluduğunuz havanın kalitesi için klima bakımını eksiksiz bir şekilde yerine getirmelisiniz. Peki, klimanıza hangi aralıklarla bakım yapmak doğru olur?


Split ve salon tipi klimalar, iç ve dış olmak üzere iki üniteden oluşur. Bu tarz klimaların her iki ünitesinin bakımı için de yılda bir kez yetkili servisi çağırabilirsiniz. Bu bakıma ek olarak yaz ayları gibi klimanın sık sık kullanıldığı dönemlerde iki haftada bir klima filtre temizliğini kendiniz yapabilirsiniz. Peki, klima temizliğinin püf noktaları neler?


Klima Temizliği Nasıl Yapılır? h2


Genel bakım dışında klima temizliğini kendiniz de kolayca yapabilirsiniz. İşte, klima temizliği yapmanın püf noktaları:


  • Bazı klimalarda üstte, bazı klimalarda ise ön tarafta bulunan hava filtresini çıkarıp elektrikli süpürge yardımıyla bu filtreyi temizleyebilirsiniz. 

  • Bu yöntem yerine hava filtresini ılık suyla yıkayarak da içindeki kir ve tozlardan arındırabilirsiniz. 

  • Suyla yıkamayı tercih ettiğinizde filtreyi yerine takmadan önce mutlaka kurumasını beklemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

  • Hava filtresi takılı değilken klimayı asla çalıştırmayın. 


Klima kullanmanın inceliklerini sizinle paylaştık. Klimadan maksimum verim aldığınız serin ve keyifli yazlar dileriz!


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?