Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Kusursuz Bir Kutlama İçin: Yılbaşı Sofrası Hazırlama İpuçları

Bilindiği üzere bu sene tüm yılbaşı kutlamaları evde. Siz de evde geçireceğiniz yılbaşı gecesini muhteşem sofrayla unutulmaz kılmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin!

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Bu sene sevdiklerimizin sağlığı için yeni yılı evde karşılamamız gerekiyor. Yepyeni bir yılı evde en güzel şekilde karşılamanın yolu da tahmin edersiniz ki lezzetli bir yeni yıl sofrası hazırlamaktan geçer.

Yeni yılda hazırlanan sofralar, standart sofralardan daha şık ve çeşit bakımından daha bol olur. Sevdiklerinizi uzun saatler boyunca güzel bir sohbet eşliğinde ağırladığınız bu sofra, yeni yıl gecesinin vazgeçilmezidir.

O halde, yılbaşında sevdikleriniz için unutulmaz bir sofra hazırlamak istiyorsanız bu konunun inceliklerini beraber keşfetmeye başlayalım.

Yılbaşı Sofrasının Düzeni Nasıl Olmalı?Yılbaşı sofraları, çeşit açısından zengin olduğu için masada birçok meze, salata tabakları ve servis takımları bulunur. Bunların yanında sofrayı güzelleştirmek için konulan çiçekler ve mumlarla beraber masanız olması gerekenden biraz daha kalabalık görünebilir. Peki, böyle bir gece için şık olduğu kadar ferah bir masa nasıl hazırlanır? Püf noktalara bakalım:

Yılbaşı sofrasında yemeklere, meze ve salatalara herkesin rahatlıkla ulaşması gerekir. Bu nedenle yemekleri sofraya yerleştirirken kişi sayısı ve masanın şekli hesaplanmalıdır.

Masanın ortasına yerleştireceğiniz çiçek/şamdan gibi aksesuarların boyutu karşılıklı oturduğunuzda yüzleri kapatmamalı.

Yılbaşı sofrası için seçeceğiniz masa örtüsünü, tabakları, servis takımlarını yılbaşı konseptine uygun kırmızı ve yeşil renklerden seçebilirsiniz.

Yılbaşı Gecesi Menüsü Nasıl Oluşturulur?

Yılbaşı sofrası hazırlama konusu elbette servis takımlarını doğru şekilde yerleştirmekle bitmiyor. Şık bir sofrayı aynı zamanda dengeli ve lezzetli yemeklerle donatmalı, hem göze hem de damağa hitap eden bir masa hazırlamalısınız.

Bilindiği gibi evde yılbaşı kutlaması organize edildiğinde uzun bir süre sofrada oturulur. Yemekler ağır ağır tadına vararak yenir. Yemeklerden sonra ise tatlıya, daha sonra da kuru yemişlere geçilir. Bu kadar çok farklı yiyeceğin tüketildiği bir gecede tam da bu nedenle menü dengeli, üzerinde düşünülmüş bir şekilde oluşturulmalıdır.

Örneğin mideyi rahatsız etmeyecek dengeli bir menü için geceye sıcak ve hafif bir çorbayla başlayabilirsiniz. Ardından gelecek ara sıcakların akabinde hindi, tavuk ya da kırmızı etten oluşan ana yemeği hafifletmek için zeytinyağlılar ve yoğurtlu mezeler tercih edilebilir. Sonrasında ise ağır kremalı tatlılar yerine sütlü ya da meyveli tatlılar sunabilirsiniz.

Yılbaşı Sofrası Nasıl Süslenir?Önceden de söylediğimiz gibi yılbaşı sofralarını renkli ve şık bir şekilde hazırlayabiliriz. Bunun için öncelikle yılbaşı bitkisi olarak bilinen kokinadan yararlanabilirsiniz. Bunun yanında sofradaki tabakların etrafında gezecek bir led aydınlatmadan, çam ağacı şeklinde minik mumlardan veya kar kürelerinden masa süslemesi için yararlanabilirsiniz.

Yılbaşı gecesi hazırlıklarınızı kolaylaştıracak tavsiyeleri yazımızda derledik. Tüm tavsiyelerimizle beraber güzel bir yılbaşı gecesi geçirmenizi, yeni yılda sağlıklı ve huzurlu olmanızı dileriz.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?