Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Kalori, Karbonhidrat, Protein Derken Nedir Bu Mezo Besin Ögeleri? Besin Takviyesi Gerekli Mi?

Dünya’da yeni sağlıklı yaşam çılgınlıklarından biri de meso-dosing yani etkin besin öğelerini tablet yolu ile alma. Peki en popüler mezo besin öğeleri neler, bu öğeler hangi besinlerde bulunuyor ve tablet şeklinde almak gerçekten gerekli mi?

KALORİ, MAKRO BESİN ÖĞESİ DERKEN…

Yıllar önce bilim kalorileri saymamız gerektiğini söylerken, sonrasında buna karbonhidrat, protein ve yağ yani makro besin öğeleri daha sonra da vitamin ve mineraller yani mikro besin öğeleri katıldı. Her şey tamam, sağlıklı beslenmenin temel taşlarını çözdük derken bilimsel çalışmalar teker teker besinlerin içerisindeki diğer aktif besin öğelerini keşfetmeye başladı. 
Besinlerin içerisinde insan sağlığı açısından önemli etkileri olan, kateşinler, flavanoidler gibi aktif besin bileşenlerine mezo besin öğesi adı verildi. İnsanoğlunun tüm çabasına rağmen durmadan artan şeker, kalp, kanser gibi kronik hastalıklardan korunmaya yardımcı bu öğeler de giderek önem kazandı ve 2019’da bu öğeleri tablet olarak almak Dünya’da yeni bir akım haline geldi. 

MEZO BESİN ÖĞELERİ NELERDİR? 

KURKUMİN: Zerdeçalın içerisindeki etken madde olan kurkumin özellikle vücutta iltihabı azalttığından ötürü önemli. Anti-inflamasyon etki adını verilen bu etkisi ile kalp, şeker ve bir çok oto immun hastalıktan korunmayı sağlıyor. 

LAYKOPEN: Likopen de denilen bu madde en yüksek oranda domesteste yer alıyor. Aynı zamanda kırmızıbiber gibi diğer kırmızı sebzelerde de az miktarda bulunuyor. Mide, prostat ve akciğer kanserine karşı koruma sağlıyor ve sağlıklı bir deri için de oldukça önemli. 

EPİGALLOKATEŞİNGALLAT: Bilim camiasında kısaca ECGC olarak adlandırılan bu madde yeşil çayın etken maddesi. Kansere karşı koruma sağlaması ile biliniyor. 

ANTOSİYANİNLER: Mor besinlerin alameti farikası olan antosiyaninler; küçük kırmızı-mor meyveler olan yabanmersini, böğürtlen gibi meyvelerde mor patateste, mor lahanada, kirazda ve narda bulunuyor. Yaşam süresini uzatmak, kanserden koruma ve demans (bunama) riskini azaltma konusunda insan sağlığına destekçi. 

BERBERİN: Altın mühür ve berberin bitkilerinde bulunan bu etken madde kan basıncının düzenlenmesinde önemli etkiye sahip. Aynı zamanda anti-inflamatuar etkiye sahip. Bulması çok kolay olmadığından piyasada sadece besin desteği şeklinde ulaşmanız gerekebilir. 

SAFRAN: Safranın etken maddesinin antidepresan, libido yükseltici ve iştahı azaltıcı etkileri mevcuttur. 

NEDEN TABLET ALMAK POPÜLER OLDU? 

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda sağlık yararlarının tam olarak ortaya çıkması için gerekli dozlar yaklaşık olarak hesaplandı ve besinlerden gelecek sağlık için tüketilmesi gereken besin miktarının çok gerçekçi olmadığı ortaya çıktı. Örneğin kurkumin yani zerdeçalın etken maddesinin belirtilen sağlık yararlarını sağlaması için alınması gereken miktar ortalama günlük 400 mg civarında ve hastalığın çeşidine göre bu miktar artış gösteriyor. Zerdeçalın ağırlığının yüzde ikisinin kurkumin olduğu düşünüldüğünde sedef hastalarının sekiz hafta boyunca günde 75 gram zerdeçal tüketmesi gerekiyor. Eğer Hintli değilseniz bu çok kolay bir şey değil. 

HERKES İÇİN GEREKLİ Mİ? 

Hiçbir sağlık sorunu ve kronik hastalığı olmayan ve yeterli-dengeli beslenen kişilerde besin takviyesi kullanmak gerekmiyor. Bu kişiler süper besinler olarak adlandırılan bu yiyecekleri düzenli olarak tüketerek de sağlık faydası sağlayabilir. Ancak bir sağlık sorununun destek tedavisi için yiyeceklerle alınan yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle belli bir süre doktor ve diyetisyen kontrolünde besin desteği kullanmak gerekebilir. 

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!