Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Öğle Yemeğinin Beslenmemizdeki Yeri ve Önemi

Yoğun iş hayatı, yetişmesi gereken işler ve toplantılar derken, birçoğumuz öğle yemeğini ya ayaküstü geçiştiriyor ya da atlıyoruz. Oysa öğle yemeği, günlük beslenme düzenimizin mihenk taşıdır. Gün boyunca sergilediğimiz fiziksel ve zihinsel performansı birebir etkiliyor.

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Öğle Yemeğinin Beslenmemizdeki Yeri ve Önemi

Yoğun iş hayatı, yetişmesi gereken işler ve toplantılar derken, birçoğumuz öğle yemeğini ya ayaküstü geçiştiriyor ya da atlıyoruz. Oysa öğle yemeği, günlük beslenme düzenimizin mihenk taşıdır. Gün boyunca sergilediğimiz fiziksel ve zihinsel performansı birebir etkiliyor. Ayrıca öğle yemeğini yetersiz ve bilinçsiz tüketmek, gün sonunda halsiz kalmamıza, öğleden sonra stres düzeyimizin artmasına ve uzun dönemde kilo almamıza yol açabilecek önemli bir sorundur…


Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, her 4 kişiden biri öğle yemeğine zaman ayırmak için fazla yoğun olduğunu, her 3 kişiden biri ise masa başı atıştırmalıkları ile öğle yemeğini geçiştirdiğini bildirmiş.


Bir kişinin öğle yemeği için ayırdığı zaman ortalama 20 dakikadır. Ancak yapılan birçok araştırma, öğle yemeği molalarının verimliliği arttırmak üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. Çünkü öğle yemeği molası sadece yemek yemek için değil, gün boyunca sürecek yoğunluk içinde, performansımızın düşmemesi adına bir fırsat.
Yapılan bir bilimsel çalışmada, her 10 dakika da bir, 50 saniye dinlenmenin yorgunluk hissini %50 azalttığı belirlenmiştir. Bu sonuca göre, öğle yemeği molasının bir çalışan için ne kadar önemli olduğu da ortadadır.


ÖĞLE YEMEĞİNİN FAYDALARI


Öğleden sonra yaşayacağınız stresi azaltır.

Öğle yemeğini atlamak, öğleden sonraki saatlerde kan şekerinizin ciddi oranda düşmesine sebep olur. Kan şekerinde oluşan bu düşüş, kendinizi daha yorgun ve sinirli hissetmenizin temel nedenidir.
Öğle yemeğinde alınacak kalori ve tüketilecek sıvı, gün içerisinde kan şekerinizin dengeli yükselmesini ve düşmesini sağlayarak kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır.


Fiziksel ve zihinsel performansınızı yükseltir.

Düzenli beslenmenin, fiziksel ve zihinsel performans üzerindeki olumlu etkisi, bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Günlük aldığımız kalori ve besin öğelerinin güne dengeli dağılması, gün içerisindeki konsantrasyon ve dikkat süremizi etkiler. Öğle yemeğini atlayarak uzun süre aç kalmak, kan şekeri dengemizi olumsuz etkileyeceğinden, odaklanma ve dikkat süresini kısaltır. Öğle yemeği, öğleden akşama kadar geçen sürede konsantrasyonumuzun daha uzun sürmesine yardımcı olur. Yapılan bilimsel çalışmalarda, öğle yemeğini atlayanlarda, iş kazalarının daha sık gözlendiği bildirilmiştir. Yani öğle yemeği sadece kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaz, iş kazası riskini de düşürür.


Öğleden sonra halsizlik ve enerji yoksunluğundan korur.

Çalışanların birçoğu öğleden sonra motivasyon düşüklüğü, halsizlik ve isteksizlikten şikayet eder. Düzenli ve dengeli bir öğle yemeği kan şekerinin düzenli olmasını sağlayacağı gibi, stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyeleri üzerinde de olumlu etki gösterir. Bu nedenle öğleden sonra mesaisinde halsiz hissetmenizi engeller ve motive olmanızı sağlar.


Kilo almanıza engel olur.

Gün boyunca aç kalmak, öğle yemeğini atlamak, akşam yemeği saatlerine kadar kan şekerinizin ciddi anlamda düşmesine neden olur. Bu nedenle akşam yemeğinde ve uyku saatine kadar daha fazla yemenize ve daha kısa sürede fazla miktarda besini bir anda tüketmenizi yol açar. Bu durum da kilo almanızı kaçınılmaz hale getirir.


Amerika’da yapılan son araştırmalarda, şirketlerin çalışan performansına ve sağlığına gün geçtikçe daha çok dikkat ettiği ve vücut ağırlığı normal olanların, obezite sorunu olanlara göre daha fazla maaş aldığı ortaya çıkmıştır.


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?