Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Pilates’in Rehabilitasyon Amaçlı Kullanılması - Klinik Pilates Nedir?

Klinik Pilates Eğitmeni olarak, karşılaştığım ilk sorulardan biri; “Klinik Pilates Nedir” oluyor. Klinik Pilates; Pilates hareketlerinin hastane ortamında ya da sonrasında kalça, diz protezi ya da bel-boyun fıtığı gibi önemli fiziksel rahatsızlıklar geçirmiş kişilere uygulanmasıdır diyebiliriz. Kısaca Klinik Pilates’in amacı; kişinin akut ağrısı geçtikten sonra, ayağa kalkabilmesi ve sonrasında bir ömür boyu aynı şikayetlere maruz kalmaması için o kişinin kaslarına yeterli esneklik ve kuvvetin sağlanmasıdır. Buradaki en önemli nokta, eğitmenin vücut anatomisini çok iyi bilerek ve özellikle kaslardaki tetik noktaları kullanarak kişiye; en minimum harekette maksimum faydayı sağlatması; bunu yaparken de kişiye odaklanma ve konsantrasyonu öğreterek kişinin kasları üzerinde zihnini kullanmayı öğretmesidir.

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Minimum Hareket: Pilates hareketlerinin “rehabilitasyon” amaçlı kullanımında vücuttaki A noktasından B noktasına ulaşırken “ikincil hareketleri” ortadan kaldırarak kişiye en minimum hareketi sağlattırarak doğru kasların çalıştırılması amaçlanır.

Maksimum Fayda: Vücut “ikincil hareketleri” yapmak için vakit harcamayacağı için kişinin yapacağı hareketler çok daha faydalı ve amaca yönelik olacaktır. Böylelikle kişi, daha hızlı ve daha rahat hareket edebilecektir.


Kasların üstünde zihnin gücü: Pilates hareketleri, “Biyolojik Geri Bildirim - Biofeedback” özelliği sağlayarak kişinin özellikle “kalp atış hızı” ve “kas aktivitesi” gibi konularda kendisiyle iligili bir fakındalık ve kontrol sahibi olmasını sağlar.

Hareketlilik ve Sabitlik: Vücudun bir tarafını çalıştırırken diğer tarafını sabit tutma çalışması en temel motor hareketlerden biridir. Vücut, hareket etmeden önce sabit tutmayı öğrenmesi gerekir. İşte bu da Pilates hareketlerinin kişiye kattığı diğer önemli noktalardan biridir.

Klinik Pilates çalışmalarında; ilk adım kişinin hareket kısıtlamasını ortadan kaldırarak tüm hareketleri yapar hale getirmeye çalışmaktır. İkinci adım; kasların kuvvetlenmesini sağlamak; üçüncü ve son adım ise; hareket edebilen ve kuvvetlenmiş kaslara hız kazandırmaktır.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?