Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Sağlık İçin Hareket Et

“Haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması beden sağlığının korunması, kalp-damar hastalıkları, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için gereklidir”

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Sağlık İçin Hareket Et

Ayça Kaşıkçı, Klinik Pilates Eğitmeni

“Haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması beden sağlığının korunması, kalp-damar hastalıkları, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için gereklidir”.


Her yerde bu aynı cümle. Sağlığımızı korumak için sadece sağlıklı beslenmek yeterli değil; bedensel aktiviteye de ihtiyacımız var. Peki neden?


Bir sokak kapısını düşünün, günün her saati açılıp kapanıyor; sürekli çalışıyor. Diğer yandan da ağır bir han kapısını düşünün. Sabahın erken saatlerinde açılır akşamın geç saatine kadar bir daha işlemez. Hatta belki uzun süre hiç açılmadan günlerce kapalı bile kalabilir. Ertesi güne, günlere “garç gurç” diye sesler çıkartarak uyanır. Peki ya bizim sokak kapısı?…


İşte vücudumuzu da bu kapılar gibi düşünebiliriz aslında. “İşleyen demir paslanmaz” misali, vücudumuz da aynı kapıların menteşeleri gibi “eklemlerden” oluşur. Ve bunlar birbirlerine bir sürü kas gruplarıyla bağlıdırlar. Bu kaslar, hareket ettikçe kuvvetlenir ve vücudumuzun ağırlığını daha rahat taşıyabilir duruma gelirler. Kaslarımız açılıp kuvvetlendikçe her güne daha zinde başlar ve yıllar içinde nüfus kağıdı yaşımız ilerlese de beden yaşımız hep aynı kalır. Bu da bize, “sürdürülebilir” bir bedenle yaşamın kapısını aralar. Aynı zamanda; vücudumuz çikolata yerken olduğu gibi, fiziksel bir aktivite yaparken de “endorfin” hormonu (vücudumuzda ağrı olduğu zaman ağrıyı azaltmak ve hissetmemek için beyin dokularımız tarafından salgılanan hormon) salgılanmaktadır. Bu da vücut ağrılarından kurtulmanın en keyifli yollarından birinin spor yapmak olduğunun önemli bir kanıtı olabilir.


Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırlamış olduğu “Küresel Beslenme, Fiziksel Aktivite ve Sağlık Stratejisi”, Avrupa Komisyonu’nun oluşturduğu “Beyaz Doküman”, Avrupa Birliği “Beslenme, Fiziksel Aktivite ve Sağlık Platformu” gibi çalışmalarda dünyanın giderek şişmanlamasının altı çizilerek sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin birbirinden ayrı düşünülmemesi gerektiği vurgulanmaktadır.


Biz de Sodexo İyi Yaşa ekibi olarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemiş olduğu 10 Mayıs “Sağlık İçin Hareket Et Günü”nde, tüm kötülüklerin anası olan “hareketsizliği” ortadan kaldırmak, ağrılarınızdan kurtulmak, vücudunuza bolca endorfin salgılatarak mutlu olmanızı sağlamak ve kendinizi daha çok sevmeniz için sizi spor yapmaya davet ediyoruz…


Hareketsiz yaşamın yol açtığı sağlık sorunları


1 - Herhangi bir fiziksel aktivite yapmayan bir kişinin yapan kişiye göre %40 oranında daha fazla kolon ve meme kanserine yakalanma riski vardır.

2 - Fiziksel aktivite, Tip 2 diyabetin temel nedeni olan insülin direncini önler. Son yapılan bir çalışmaya göre bir kişinin TV başında geçirdiği her iki saat, Tip 2 diyabet riskinde %14 artış demektir.

3 - Düzenli fiziksel aktivite, yaşlılarda bunama riskini %50 oranında azaltmaktadır.

4 - “Nurses Health Study” olarak bilinen geniş kapsamlı ve uzun süreli bir çalışmaya göre haftada 3 saat veya daha fazla (günde ortalama yarım saat) egzersiz yapan kadınların kalp krizi geçirme riski %50 oranında azalmaktadır.

5 - Yine aynı çalışmaya göre günde en az yarım saatlik bir fiziksel aktivite içinde olan kadın ve erkeklerde inme geçirme riski %50 oranında azalmaktadır.

6 - Kaslar gibi kemikler de mineral içeriğini ve sağlamlığını korumak için düzenli egzersize ihtiyaç duyar. Kemik yoğunluğu, hareketsiz insanlarda daha hızlı azalır.

7 - Fiziksel aktivite eksikliği; kas dokusunun azalmasına, hatta yitimine yol açmaktadır. Bu da banyo yapmak, giyinmek, yemek yemek gibi en temel bedensel ihtiyaçları yalnız başına yapamamak anlamına gelmektedir.

8 - Fiziksel olarak aktif olmayan insanlarda depresyona yakalanma riski daha yüksektir. Egzersiz duygu dalgalanmalarını azaltarak duygusal sağlığı korur.

9 - Fiziksel aktivite azlığı hızlı kilo alımına neden olur. Günde bir saatlik bir yürüyüş obeziteyi %24 oranında düşürür.

10 - Fiziksel aktivite, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlar.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?