Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmenin Değişmeyecek 10 Kuralı

Her sene beslenme ile ilgili bir sürü yeni öneri ortaya çıksa da, sene bitmeden güncelliklerini kaybediyorlar. Beslenme bilimine dair bilgi kirliliğinin hat safhaya ulaştığı şu günlerde, yıllardır güvenilirliklerini kaybetmeyen öneriler de mevcut. 


1-YAVAŞ TÜKETİM: Hızlı yemek yemenin hiçbir faydası olmadığı biliniyor. Hazımsızlık, uyku hali, gaz gibi şikâyetler oluşturmasının yanı sıra hızlı yemek yiyenlerin tek oturuşta daha fazla kalori aldıkları da kanıtlanmış durumda. Tokluk sinyallerinin beyne ulaşması ortalama 20 dakika alıyor. Bu nedenle de bu 20 dakikada yavaş yiyen daha az miktarda besinle tokluk hissine ulaşarak kilo kontrolü konusunda daha başarılı oluyor. 

2-KOMPLEKS KARBONHİDRATLARI TERCİH ETMEK: Beyaz şeker gibi basit karbonhidratlar yerine sindirimi daha uzun süren tam tahıllı ürünlerin karbonhidrat kaynağı olarak tercih edilmesi, uzun dönemde kişiyi obezite, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve bazı kanser türleri gibi hastalıklardan korumaya yardımcı oluyor. 

3-LİSTESİZ VE AÇ KARNA ALIŞVERİŞE ÇIKMAMAK: Gıda alışverişine giderken aç olanların ve alışveriş listesi olmadan süpermarkete gidenlerin, tok karna ve liste ile alışverişe çıkanlara göre daha fazla abur cubur besin satın aldıkları biliniyor. Daha çok abur cubur tabi ki daha fazla kalori ve daha sağlıksız beslenme demek. 

4-HER ÖĞÜNDE BİR MİKTAR PROTEİN TÜKETMEK: Bağışıklık sistemi ve kas yapım ve onarımı için elzem olan proteinli yiyeceklerin her öğünde bir miktar yer alması aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasını ve daha uzun süre tok hissetmeyi de sağlıyor. O nedenle her ana öğünde süt ürünleri, et, tavuk, balık, kurubaklagil gibi protein kaynaklarının yer alması öneriliyor. 

5-KIZARTMADAN VAZGEÇMEK: Yağda kızartılmış besinlerin kalorisi yükselmek ile kalmıyor aynı zamanda kanserojenik hale geliyorlar. Bu nedenle kızartma yöntemi yerine yiyecek pişirmede haşlama, fırında, sote, ızgara pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. 

6-D VİTAMİNİ DESTEĞİ: Tüm Dünya’da D vitamini yetersizliği sanki bulaşıcı hastalık gibi yayılıyor. Bu nedenle her sene iki defa D vitamini düzeyini ölçtürüp, düşük çıktığında doktor kontrolünde D vitamini desteği kullanmak önemli. 

7-MEYVE SUYU YERİNE MEYVEYİ TÜKETMEK: Soğuk sıkım tekniği ile bile sıkılmış olsa meyve sularının tüketimi meyve tüketmek kadar sağlıklı değil. Ayrıca meyvenin en kıymetli parçalarından biri olan posa meyve suyunda yok. Bu nedenle de meyve suyunun meyveye göre kalorisi ve şeker içeriği her zaman daha yüksek. 

8-YETERLİ UYKU SAĞLIKLI BESLENMENİN BİR PARÇASI: Çünkü günde 5 saat ve aşağısında uyuyan kişilerin iştahlarını kontrol etmekte, normal sürede uyuyan kişilere göre zorlandıkları bilimsel çalışmalar ile kanıtlandı. Gece uykusunun tam alınması, gün boyunca yemek peşinde koşmamanın basit formüllerinden biridir. 

9-KREMASIZ VE ŞEKERSİZ LÜTFEN: Yeni nesil kremalı ve şuruplu kahvelerin kalorileri bazen bir ana öğün kadar olabiliyor. Bu gereksiz kalori alımının sonunda kilo almaya neden olacağı aşikâr. Bu nedenle kahvelerinizi sipariş ederken “kremasız ve şekersiz” demeyi unutmayın. 

10-SUYUN ALTERNATİFİ YOK: Hayat kaynağımız su yerine hiçbir içecek geçemiyor. Bu nedenle her gün yeterli su tüketimine özen göstermek gerekiyor. Kış ayları için 1,5-2 litre yaz ayları için 2-2,5 litre su tüketilmesi öneriliyor. 


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir