Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Sıcaklara Veda Ederken: Sonbaharda Açık Havada Yapılabilecek Sporlar

Yaz sona erdi. Havalar yavaş yavaş serinliyor ve yeni mevsime alışmaya çalışıyoruz. Artık bunaltıcı sıcakları geride bırakıp açık havada spor yapma zamanı! Peki, sonbaharda yapılabilecek açık hava aktiviteleri neler?

Aşırı sıcaklarda soluduğumuz hava artık form değiştirdi! Sonbaharın gelmesiyle ne üşüten ne terleten mis gibi havalara kavuştuk. Kış soğukları da gelmeden önce açık havada uzun uzun vakit geçirebileceğimiz bu son dönemi iyi olarak değerlendirebiliriz. 


Açık havada yapılabilecek en güzel şey ise spor. Üstelik açık havada spor yapmanın birçok yararı da var. O halde açık hava sporlarının neler olduğunu inceleden önce açık havada spor yapmanın faydalarını keşfetmeye başlayalım. 


Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları


Sonbahar geldiği zaman yeşil, parklarda spor yapmak için aslında birçok nedenimiz var. "Bu nedenler neler?" diye merak ediyorsanız işte, açık hava sporlarının faydaları:


  • Açık havada spor yapmakca bol temiz hava yani oksijen solumuş olursunuz. 

  • Oksijen daha dinç ve enerjik hissetmenize yardımcı olur. 

  • Bol oksijen almak, sağlıklı beslenme sistemi için de destekleyicidir. 

  • D vitamini güneşten alma fırsatı yakalarsınız. 

  • Kendinizi daha fazla motive ve stresleştirebilirsiniz. 

  • Vücudu hareket ettirmek ve oksijen almak, hapsetmek artmasına da katkı sağlar.
Açık Havada Yapılabilecek Sporlar


Açık havada oksijeni ciğerlerimize çekerek spor yapmanın yararlarından bahsettik. Peki, dışarıda yapabileceğimiz spor / aktiviteleri neler? 


  1. Doğayı Keşfetmek İçin: Trekking


Son bahar dönüşürken inanılmaz güzel renkler ortaya çıkar. Sarıdan kırmızıya sayfalar doldurur. Doğanın bu dönüşümüne yakından tanık olmak isteyenler için de uzun doğa yürüyüşleri yani trekking harika bir aktivitedir. Yürüyüş için ideal olan ılık havaları sonbahar kenti seyret ve fırsat buldukça ormanlarına ya da şehir yurtlarından kaçın deriz.


  1. Suda Adrenalin: Rafting


Aklınız yaz tatilinde kaldıysa ve serin havaya rağmen suya yakın olmak gerekirse rafting denemeye ne dersiniz? Adrenalinden hoşlananlara birebir olan bu sporu yapmak için 1'den 6'ya kadar zorluk seviyesi bulunan parkurları araştırabilir ve ufak bir seyahate çıkabilirsiniz. Ayrıca rafting bölgedeki yöresel lezzetleri ve araştırmanız da gezinizi güzelleştirecektir. 


  1. Keyifli Yolculuklara Doğru: Bisiklet Turları


Şehir içinde bisiklet kullanmak, işe da okula bisikletle gitmek torpido hayali. Ama bu ne yazık ki zaman mümkün olmuyor. Üzülmeyin; sonbahar, bisiklet turları yapmak için ideal bir mevsim! 


Evin ya da apartmanın bir köşesinde dışarı çıkacağı günü bisikletinizi alın ve ister kendi kendi kendinize rota belirleyin, ister topluca ne pahasına katılın. Ama her iki seçenekte de kask, dizlik gibi düşünme ihmal etmeyin. 


  1. Parkları Değerlendirin: Yoga ve Pilates


"Karantina döneminde çok popülerlik kazanan sporlar hangileridir?" diye sorsak mutlaka yoga ve pilates cevaplar içinde yer alır. Tabii o kitapları sıraları herkes evde yapıyor. Şimdi ise bu sporları açık havada, evinizin tadını çıkarın parklarda keyifle yapabilirsiniz.


Bu önerilerin "Spor iyi, ama ben kış tatili seviyorum ve şimdiden planlamak istiyorum." " Çalışmaya Ufak Bir Mola: Kış Tatili Yapabileceğiniz En Güzel Rotalar " yazımıza göz atabilirsiniz.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?