Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Soğuk Sıkım Meyve Suları ve Smoothieler Hakkında Sık Sorulanlar ve Cevapları

Hayatımıza son zamanlarda juicing ve smoothie gibi iki kavram daha girdi detoks sözcüğünden sonra. Zayıflamanın mucize yönü ve/veya genç kalmanın tek sırrı gibi tanıtılsa da birçok kişinin aklında çok fazla soru işareti var. Gelin bu renkli ve tek tek değerlendirildiklerinde sağlıklı olan sıvılarla ilgili en sık sorulan sorulara ve bilimin verdiği cevaplara göz atalım.

- Juicing diyetini hayatıma dâhil etmeli miyim?
Sağlıklı tüm beslenme planları düzenli sebze ve meyve tüketimini önerir. Birçok sağlık kuruluşu günde 3-5 porsiyon taze sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini söyler. Bu nedenle taze sebzeler ve meyveler eğer beslenmenizde çok sık yer almıyorlarsa, tüketimi arttırmak adına günlük normal beslenmenize ek olarak 1-2 bardak sebze ve meyve suyu tüketebilirsiniz. Fakat bu suların şeker, bal, pekmez gibi şeker içeriği yüksek olan besinlerden eklenmemiş olanlarını seçmelisiniz.

- Bu tür bir diyetle tüm gün sebze/meyve suyu ile gereksinim duyduğum tüm besin öğelerini alabilir miyim?
Hayır. Sebze ve meyvelerin protein içeriği düşüktür. Bazı vitamin ve mineralleri içerseler de demir, D vitamini, kalsiyum gibi bazı vitamin ve minerallerden fakirdirler. Ayrıca yağ içermezler. Bu nedenle de vitamin, mineral, antioksidan ihtiyacı karşılansa bile uzun dönem kullanımda protein, yağ ve bazı vitaminlerle ilgili sıkıntılar ortaya çıkabilir.

- Juice ile smoothie arasındaki fark nedir?
Juice adı verilen meyve/sebze suları sadece meyve ve sebzelerden oluşurken, smoothielerde süt, yoğurt, protein tozu gibi bazı ek besinlerde yer alır. Keten tohumu, yeşil çay, kefir, baharatlar ve yakışan diğer bazı içeriklerde smoothie denilen içeceklere katılmaktadır.

- Kendi başıma juicing yapmaya karar verebilir miyim?
Hayır. Herhangi bir sağlık sorununa yol açmaması ve risk almamak adına mutlaka öncesinde doktor veya diyetisyeninize danışmanız gerekir.

- Bu tür içecekler gerçekten detoks sürecini hızlandırıyor mu?
Yapılan bilimsel çalışmalarda bu tür bir sonuca ulaşılamamıştır. Aynı gıdaları sıvı veya katı olarak tüketmenin vücudun detoks süreci açısından bilinen bir farkı yoktur.

- Bu tür bir beslenme sisteminin olası diğer riskleri nelerdir?

Uzun süre hiç ara verilmeden yapıldığında veya çok sık tekrarlandığında kas kaybına sebep olur. Aynı zamanda eğer çok düşük kalorili bir juicing yapılıyor ise kalp kasının zayıflamasına yol açabilir. Yağda eriyen vitaminlerin emiliminde sorun ortaya çıkabilir. Kalsiyum, demir gibi bazı minerallerin yetersizliği ortaya çıkabilir. Tüm bunların dışında ise çiğnemek insan refleksidir. Çok uzun süre çiğnemeden besin tüketmek sonrasında yemeye saldırmaya veya çiğneme güçlüklerine yol açabilir.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?