Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Spor Motivasyonunuzu Artıracak Öneriler

Her insanın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için düzenli spor yapmaya ihtiyacı vardır. Özellikle birçoğumuzun masa başı işlerde çalıştığı çağımızda, vücudumuzun hareketleri kısıtlı olduğundan ihtiyaç duyduğu eforu sarf edemez. Bu da fazla kilo, iskelet sistemi bozuklukları gibi sorunları beraberinde getirebilir. Yapılması gereken ise spor yapmayı bir rutin haline getirerek hayatımıza dahil etmektir. Bu rutini günlük hayat kargaşası içerisinde edinmek zor olsa da yapacağınız bazı şeyler motivasyonunuzu artırabilir. İşte spor yaparken motivasyonunuzu artıracak öneriler…

İyi Yaşa

Hedefler Belirleyin

Yapılan her işte önceden belirlenen hedeflere ulaşmak en büyük motivasyon unsurlarından biridir. Bu nedenle spor yaparken kendinize hedefler belirleyin. Bu hedef, eğer koşu yapıyorsanız mesafe, ağırlık çalışıyorsanız daha önce kaldıramadığınız bir ağırlık veya kilo vermek istiyorsanız yeni kilonuz olabilir. Bu hedeflere aşama aşama ulaşmak hem özgüveninizi artıracak hem de spora bağlanmanızı sağlayacaktır. Ulaşmanın çok zor olduğu hedefler belirlemekten kaçının. Eğer ulaşamazsanız bu daha çok moralinizi bozup sizi uzaklaştırabilir.

Spor İçerikleri Takip Edin

Spor içerikli gerek sosyal medya hesapları gerek blogları takip etmek güzel bir başlangıç olabilir. Bu hem sürekli yeni şeyler öğrenmenizi hem de spor psikolojisine dahil olmanızı sağlar. Bilgilendirici içerikler ile yaptığınız spor hareketlerinin doğru olup olmadığını öğrenebileceğiniz gibi motive edici içerikler ile moral kazanabilirsiniz. Çeşitli sosyal medya mecralarında onlarca yerli ve yabancı kaynak mevcut. Hemen birkaçını takip ederek işe başlayın.

Beslenmeye Dikkat

Eğer spor yapmaktaki temel amacınız fit bir görünüme kavuşmaksa, bunu kötü beslenerek yapabileceğinizi aklınızdan çıkarın. Ne kadar doğru ve yoğun spor yapsanız da aldığınız kalori ve harcadığınız kalori dengesini sağlayamazsanız istediğiniz görünüme kavuşamazsınız. Bu nedenle sporla birlikte beslenme düzenini de gözden geçirmek çok ama çok önemli. Öncelikle ihtiyacınız olan kaloriyi hesaplayıp, yediklerinizin kalorisini takip ederek başlayabilirsiniz.

Faydalara Odaklanın

Spor yapmanın faydaları arasında genellikle fit görünüm öne çıkar. Oysa göz ardı edilen birçok artısı olduğunu unutmayın. Bu faydalardan biri kesinlikle iyi uyku olarak bilinir. Yoğun spor yapan biri kesinlikle daha kolay ve sağlıklı uyuyacaktır. Faydalardan bir diğeri ise özgüven kazanımıdır. Spor yapan, eskisine göre daha güçlü ve fit olan bir insan kesinlikle daha özgüvenli olacak böylelikle kendini daha iyi hissedecektir.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?