Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Sporun Azı Karar, Çoğu Zarar

Bigorexia (Mükemmel Vucüt Takıntısı), çekici hale gelmek amacıyla yapılan kas geliştirme hastalığı olarak günümüzde sık rastlanılan bir durum. Bigoreksik insanlarda, zihin kas geliştirmeyle o kadar meşguldür ki, insan kendisini sürekli aynada izler.

Sporun Azı Karar, Çoğu Zarar

Ayça Kaşıkçı, Klinik Pilates Eğitmeni

Bigorexia (Mükemmel Vucüt Takıntısı), çekici hale gelmek amacıyla yapılan kas geliştirme hastalığı olarak günümüzde sık rastlanılan bir durum. Bigoreksik insanlarda, zihin kas geliştirmeyle o kadar meşguldür ki, insan kendisini sürekli aynada izler. Sosyal medyada kendi resimlerini paylasır ve kas yapmak amacıyla protein tozları, vitaminler kullanır. Ancak kaslı bir yapıya sahip olmasına rağmen bunun yeterli olduguna inanmayan bu hastalar, hipertansiyon, kalp ritim bozukluğu, kalp kası hastalıkları, osteoporoz, kemiklerde çabuk kırılma, sindirim bozukluğu rahatsızlıkları, kadınlarda
düzensiz adet kesilmeleri ve anemi gibi önemli sağlık problemleriyle karsılaşabilirler.


Bigorexia; spor bağımlılığının en uç örneği olmasının yanı sıra spor ve kas yapımını hastalık seviyesine taşıyan psikolojik bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Spor bağımlılıgında asıl bağımlısı olunan duygu, seratonin, endorfin ve testesteron hormonlarının sebep olduğu rahatlatıcı etkidir. Bu hormonların gereğinden fazla salgılanması iyi gibi görünse de, tıpkı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi uzun dönemde vücudumuza önemli zararlar verebilir. Spor bağımlısı kişiler vücudun ürettiği bu hormonlara alışarak bağımlı hale gelir ve sürekli bu hormon düzeyini vücutta tutmak ister. Kişi, bu tatmin düzeyini sabit tutmak için salgılanan hormonun daha çok ve daha düzenli saglanmasına ihtiyaç duyar. Bu da kişinin sürekli artan düzeyde spor yapmasına ve tatminsizliğe yol açar.


Danimarka’da gerçekleştirilen on iki yıllık bir araştırmanın sonuçlarına göre, özellikle ölçülü sporun ve koşunun uzun vadede sağlığa faydası olduğu belirtilmis. (Journal of the American College of Cardiology). Haftada bir veya en fazla iki buçuk saat koşmanın doğru olduğunu ve bunun da haftanın üç gününe dağıtılması gerektiğinin altını çizen araştırmacılar, ayrıca çok hızlı koşmanın fiziksel ve zihinsel yorgunluktan dolayı performans kaybına (sürantreman) neden olduğunu açıklamışlardır. Kasların, eklemlerin ve hormonların gereğinden fazla çalışması bedenin daha hızlı yıpranmasına, yaşlanmasına ve sakatlanmasına neden olmaktadır.


Hayatımızın her noktasında vücudumuzun farkında olmamız, nerede nasıl bir yanlış yaptığımızı ya da nerede durmamız gerektiğini bize söyleyecek en faydalı ilaçtır. Bedenimizin farkında olarak kendimizin farkında olabiliriz.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?