Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Topuklu Ayakkabı mı Yoksa Babet Mi?

Yaz geldi. Kalın kışlık ayakkabılardan, coraplardan kurtulduk. Babetlerimizi rahat rahat giyip uzun yürüyüşler yapabiliriz sokaklarda… Babetlerle gerçekten uzun soluklu sağlıklı yürüyüşler yapabilir miyiz?

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Topuklu Ayakkabı Mı, Babet Mi? Aslında Hiçbiri!

Ayça Kaşıkçı, Klinik Pilates Eğitmeni

Babetlerle gerçekten uzun soluklu sağlıklı yürüyüşler yapabilir miyiz? Kesinlikle hayır!

Yaz geldi. Kalın kışlık ayakkabılardan, coraplardan kurtulduk. Babetlerimizi rahat rahat giyip uzun yürüyüşler yapabiliriz sokaklarda… Babetlerle gerçekten uzun soluklu sağlıklı yürüyüşler yapabilir miyiz? Kesinlikle hayır! Düz olduğu için topuklu ayakkabılardan daha sağlıklı ve kullanışlı olduğu düşünülen babet tarzı ayakkabılar; öncelikle ayak sağlığımız sonrasında da tüm beden sağlığımız için uygun bir tarz ayakkabı değildir. Bu tarz ayakkabılarda, tüm vücud ağırlığı topuklara kaydırılmakta bu da; özellikle bilek eklemlerinde, topuklarda ve ayaklardan yukarıya doğru gelen ve kalçalarda toplanan ağrılara neden olmaktadır. Aynı zamanda babetlerde ayağı kavrayacak ve koruyacak herhangi bir yapı olmadığı için; babet kullanımı ayak tabanında yayvanlaşma, kemik çıkması (hallux valgus), düztabanlık gibi ayak deformasyonlarını da beraberinde getirmektedir.Ayaklarınız ne kadar mutlu


Her bayanın olmazsa olmazıdır, topuklu ayakkabılar. Hepimizde en az 2-3 çift vardır. Peki bunlarla uzun süre ayakta kaldığımız zaman ya da gün boyu masa başında oturuyor olsak bile ayaklarımız ne kadar mutlu bu tarz ayakkabılarla, hiç düşündük mü?


Yüksek topuklu ayakkabılarda vücudun ağırlık merkezi öne doğru itildiği için “lumbar” bölgesi diye tabir ettiğimiz belimizde, bel kavisinin artışına bu da omurilik disklerinin arasındaki boşluğun azalmasına ve hatta zamanla birbirlerine sürtünerek bel fıtığı gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Aynı zamanda diz ve baldır kaslarının gereğinden fazla kullanılmasıyla uzamasına ve normalde topuğu kaldırmaya yaran “aşil tendon”ların ise kısalmalarına neden olarak ileriki dönemlerde ciddi diz problemlerini ve duruş bozukluklarını tetiklemektedir.
Yere sağlam basın

Biz ne kadar sağlıklı ya da sağlıksız desek de aslında iş hayatında ya da günlük yaşantımızda bunlardan pek uzak duramıyoruz. O halde ayaklarımızı, bileklerimiz bazı basit egzersizlerle rahatlatıp kuvvetlendirebiliriz. Sağlıklı bir vücud duruşunun ayaklarımızın “yere sağlam ve sağlıklı” basmasından geçtiğini unutmayalım!
NOT: Özellikle çocuk ayak sağlığı konusunda, kemiklerin yeterince gelişmiş olmamasından ve duruş bozukluklarını tetiklemesi açısından babet kullanımı kesinlikle tercih edilmemelidir.
Egzersizle sağlıklı ayaklar


1- Düz bir zeminde (mümkünse mat üzerinde) ayaklarınızı dümdüz uzatarak oturun. Sırtınız düz, pelvis kaslarınız aktif. Ayaklarınızı bilekten kırarak yukarı aşağı 10 kez oynatın. Bunu yaparken ayaklarınız yerden hafifçe kalkık olsun. Bileklerinizi yukarı doğru kırdığınızda baldır kaslarınızın, aşağı doğru kırdığınızda da ön alt bacak (kaval kemiği) kaslarınızın çalıştığını hissedin.


2- Yukarıdaki aynı pozisyonu koruyarak elastik bantı (Theraband), havluyu ya da bir kemeri önce sağ ardından sol ayağınızın tabanının altından geçirerek, ayağınızı hafifçe yerden kaldırın (3-5 cm) ve kendinize doğru çekin. 20-30 saniye bu pozisyonda tutun. Ve rahatlayın.

3- Aynı pozisyonda ayak parmaklarınızı serçe parmağınızdan başlayarak baş parmağınıza doğru tek tek açarak sanki bir topu ayak parmaklarınızla kavramaya çalışın. Başlarda parmaklar birbirinden zor açılacaklar; ancak çalışmayı öğrendikçe kuvvetleneceklerdir. 10 tekrar.

4- Aynı pozisyonda, sağ bacağınızı kırarak sol bacağınızın üstüne getirin ve sol elinizle sağ tabanınızın çukurluğuna (plantar fascitis) dairesel hareketlerle hafif baskı uygulayarak masaj yapın. Ardından sol tabanınıza aynı masajı uygulayın.

5- Ayakta, ayaklarınız yere sağlam basılı bir şekilde topuklarınızın üstünde ileri-geri doğru sallanın. (Geriye gidildiğinde topukların üstünde, ileri gelindiğinde tüm ayağın üstünde). 10 tekrar.

6- Ayakta, topuklarınızın üstünde 10 adım ileri, 10 adım geri yürüyün. 3 tekrar.

7- Ayakta, ayaklarınız dümdüz karşıya bakar şekilde parmak uçlarınızda yukarı doğru kalkıp inin. Baldır kaslarınızın çalıştığını hissedin. 10 tekrar. Ardından parmak uçlarınızı içeriye doğru döndürün, parmaklarınız birbirine baksın. Bu şekilde parmak uçlarınızla yukarı doğru kalkıp inin. 10 tekrar.

8- Tek ayak üzerinde sağa sola doğru zıplayın. Yan baldır kaslarınızın kuvvetlenmesini sağlayacaktır. 10 tekrar.

9- Sağ ayağınız omuz genişliğinde öne doğru açık. Sol bacağınız arkada ve iki ayağınız tam olarak yere kuvvetli bir şekilde basar konumda. Arka bacağınızın, baldır kaslarının çalıştığını ve gerildiğini hissedin. 30 sn bu şekilde durduktan sonra bacakları değiştirin.

10- Ayakta ya da oturarak önce sağ sonra sol bileğinizle içeri ve dışarı olmak üzere 10 kez daire yapın. Bunu yaparken aşağı doğru döndürdüğünüzde parmak uçlarının yere, yukarı doğru döndürdüğünüzde ise, tavana doğru baktığından emin olun.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?