Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Virüslere Karşı Günlük Hayatta Dikkat Etmeniz Gereken Hijyen Kuralları

Virüsler, kış aylarında ve mevsim geçişlerinde ortaya çıkıp hızla yayılırlar. Bu nedenle başta corona virüsü olmak üzere gribe neden olan tüm etkenlerle baş etmek için nasıl önlemler alacağınızı keşfetmeye ne dersiniz?

Sonbahar ve kış aylarında sık görülen virüs tabanlı solunum yoluyla bulaşan hastalıklar, damlacık enfeksiyonu olarak ortaya çıkar. Yani bu virüslerin yakın mesafeden konuşma, öpüşme, gülme, tokalaşma ya da hapşırma gibi doğrudan ya da dolaylı temas yoluyla bulaşmaları mümkün diyebiliriz. Ayrıca bu hastalıklar özellikle ortamdaki havalandırmanın yetersiz olması durumunda daha hızlı bir şekilde yayılabilirler.

Grip (influenza) çeşitlerine neden olan Grip A, B ve C şeklinde üç virüs ailesi vardır ve belli dönemlerde bu virüsler yayılma gösterebilir. Son dönemlerde hem dünyanın hem de ülkemizin gündeminde olan corona virüs salgını gibi...
Peki, virüslerin neden olduğu solunum yoluyla bulaşan salgın hastalıklardan korunmak için neler yapabiliriz? Özellikle işe ya da okula giderken toplu taşımayı sıklıkla kullananlar veya kalabalık ofislerde çalışanlar nasıl önlemler alabilir? Keşfetmeye başlayalım.

İlk Olarak: Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin


Kişisel hijyen önlemleri çok önemli olsa da ilk olarak bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız gerekiyor. Çünkü bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı savunma mekanizması oluşturan ve vücudumuzu zararlı yabancı maddelerden koruyan bir sistemdir. Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanız için de kilit rol oynar.
Kronik hastalığı (astım, diyabet, hipertansiyon vs.) olan kişiler, bağışıklık sistemleri zayıf olabileceğinden üst solunum yolu rahatsızlıklarına daha kolay yakalanabilir. Bu doğrultuda da “Öncelikle doktorunuza danışarak bağışıklık sisteminizi güçlendirin.” diyor ve günlük hayatta size yardımcı olacak pratik bilgileri paylaşmak istiyoruz. İşte, bağışıklık sistemini güçlendirme yolları:

- Sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenin.
- B12 ve D vitamini eksikliğiniz olup olmadığına baktırın.
- Balık, ceviz, avokado, semiz otu ve keten tohumu gibi bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden Omega 3 almaya özen gösterin.
- İçinde yararlı bakteriler bulunduran probiyotikleri düzenli olarak tüketin.
- Düzenli uyumaya gayret edin.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı unsurlardan bahsettik. Şimdi de toplu yaşam alanlarında kişisel hijyeni sağlamak için nasıl önlemler alabiliriz, göz atalım.

Toplu Taşıma Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Hijyen Kuralları


Virüslere bağlı olarak enfeksiyon hastalıklarının çoğaldığı dönemlerde çok sayıda insanın kullandığı toplu ulaşım araçları fazlasıyla risklidir. Bu nedenle işe ya da okula giderken alternatifiniz varsa toplu ulaşım yerine özel araç tercih etmenizi öneririz.

Mecburi olarak toplu taşıma kullanıyorsanız da bazı hijyen kurallarına dikkat ederek risk faktörlerini azaltabilirsiniz. Bu kuralları genel olarak;

- Metro, metrobüs, tramvay ya da otobüs gibi toplu taşıma araçlarında mümkün olduğunca az yerle temas etmeye çalışın.
- Toplu taşıma araçlarındaki tutacak yerleri fazlasıyla mikrop barındırır. Bundan dolayı yolculuk öncesinde ve sonrasında mutlaka ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın.
- Maske takmaya özen gösterin. Böylelikle hem kendinizi hem de çevrenizdekileri hastalıktan koruyabilirsiniz.
- Hasta olduğunu düşündüğünüz insanlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

İş Yerinde Dikkat Edeceğiniz Hijyen Kuralları


Plaza, ofis gibi kapalı alanlarda grip gibi enfeksiyonların yayılma hızı çok daha yüksek olabilir. Bu nedenle insanlarla yakın mesafede çalıştığınız iş yerinde gripten korunmak için bazı hijyen kurallarına dikkat etmeniz şart. İşte, gripten korunma yolları:

- Mikroplar, havasız ortamlarda çok daha kolay çoğalır. Bu nedenle ofisinizi sık sık havalandırıp temiz hava almayı ihmal etmeyin.
- Klima ve havalandırma sistemlerinin bakımını düzenli olarak yaptırın.
- Gripte mikroplar, öksürme ve hapşırma yoluyla 1.5-2 metreye kadar yayılabilir. Bu nedenle iş yerinde grip olmuş kişilerden özellikle öksürme ve hapşırma anlarında uzak durmaya dikkat edin.
- Grip, temas yoluyla da bulaşabildiği için tokalaşma gibi temaslardan kaçının.
- Ellerinizi sık sık yıkayın.
- Ofis gereçlerine (fare, klavye vs.), elektrik düğmelerine ya da kapı kollarına dokunduktan sonra ellerinizi yüzünüze götürmeyin. Yanınızda antibakteriyel el dezenfektanı, diğer adıyla el temizleme jeli taşıyabilirsiniz.
- Ofiste gribin yayılmasını önlemek için kağıt mendil kullanın. Öksürürken ya da hapşırırken ağzınızı mendille kapatın. Masanızda büyük bir kutu mendil bulundurabilirsiniz.
 - Bol su için. Mukoza hücrelerinin nemli olması, virüs taşıyan damlacıkların etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Hijyen kurallarının yanında, iş yeri ortamında kendinizi hastalıklardan korumak için nasıl beslenmeniz gerektiğini merak ediyorsanız “Ofis Çalışanlarına Kış Ayları İçin Beslenme Önerileri” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Gripten korunmak için günlük hayatta, iş yerinde, kısacası toplu yaşam alanlarında uygulayabileceğiniz pratik hijyen kurallarını sizinle paylaştık. Bu tarz kişisel önlemler sayesinde grip başta olmak üzere solunum yoluyla bulaşan hastalıklardan korunabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz!

Kaynak:

https://hsgm.saglik.gov.tr/dosya/mevzuat/genelge/Bulasici-Hastaliklar-ile-Mucadele-Rehberi-Genelgesi-2017-11.pdf

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/ust-solunum-yolu-enfeksiyonlari/#quicklink1

https://www.birunihastanesi.com.tr/mevsim-gecislerinde-bagisikligi-guclendirmek-metabolizmayi-hizlandirmak-ve-depresyondan-korunmak-icin-10-beslenme-onerisi/

http://centralhospital.com/Haberler/gripten-korunmanin-yollari-nelerdir/


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?