Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Doğal Açlık ve Toksik Açlık Arasındaki Farklar

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber’in doğal açlık ve toksik açlık kavramları ve arasındaki farklar hakkındaki yazısı

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Yaşadığın Bir Doğal Açlık Mı Yoksa Toksik Açlık Mı?
Gizem Şeber, Diyetisyen ve Yaşam Koçu

Günümüzde birçok insan çabuk yorulma, konsantre olmakta güçlük, gün içerisinde el ayak titremeleri, baş ağrısı veya baş dönmeleri ile karşı karşıya kalıyor. Bu belirtileri de genellikle açlık belirtisi olarak görüp yemek yemeye veya tatlı tüketmeye yöneliyor. Oysa ki insan fizyolojisine dair bugüne kadar elde edilmiş olan veriler doğal açlığın böyle belirtileri olmadığını gösteriyor. Doğal açlık daha çok midede, gırtlakta ve ağız içinde hissedilen bir durum. Anlayacağınız yanlış beslenme açlık sinyallerimizi bozabiliyor. Yurtdışındaki bilim adamları bu durumu toksik açlık olarak tanımlıyor.

Nutrition Dergisi’nde yayınlanan bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre, vitamin ve mineraller açısından yeterli ve dengeli beslenen kişiler, dengesiz beslenenlere göre daha düşük kalori alsalar bile daha az acıkıyor ve baş ağrısı, baş dönmesi, kan şekerinin hızlı düşmesi gibi belirtileri daha nadir yaşıyorlar.

Yemekten kalkınca hemen aç hissetmek veya 1-2 saat sonrasında yaşanan mide guruldaması, baş ağrısı, baş dönmesi, göz kararması gibi belirtilerin sebepleri doğal bir açlıktan ziyade yanlış beslenmeden oluşan bir toksik açlıktır. Bu toksik açlık; mineral, vitamin ve antioksidanlardan fakir fakat tatlandırıcı, yapay katkı maddeleri ve fast-foodlar gibi sağlıksız besinlerden zengin beslenmek yüzünden oluşuyor. Yani bir nevi hücreleriniz vitamin ve minerallere aç ve size sesleniyorlar. İnsan beyninin sağlıksız besinlere aynı diğer bağımlılık yapan maddelere verdiği tepkileri verdiği biliniyor. Sağlıksız besinlerin yarattığı bağımlılık ve tüketilmediğinde yarattığı yoksunluk sendromu bu toksik açlığı iyice tetikliyor. Aslında birçok kişinin diyete başlayıp bir türlü sonunu getirememesinin de sebebi bu.Çözümü ise yoksunluk sendromuna bir süre göğüs gerip vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin besinler tüketmek ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmak. Sebze, meyve, kurubaklagil ağırlıklı bir beslenme şeklinin benimsenmesi toksik açlığı zaman içerisinde azaltan bir strateji.
YÜKSEK ANDI PUANLI BESLENİN, TOKSİK AÇLIĞI YENİN
Toksik açlığı yenmek için yapılan bilimsel araştırmalarda birçok besin vitamin, mineral, antioksidan, fitokimyasal gibi sağlıklı içerik açısından değerlendirilmiş ve puanlandırılmıştır. Besinlerin ne kadar sağlıklı olduğunu belirleyen bu puanlandırma 1-1000 üzerinden yapılmıştır. Amerika’da geliştirilen bu sistem obezite, kalp hastalıkları, şeker hastalığı gibi çok yaygınlaşan sağlık sorunlarının önüne geçmek için halkı bilinçlendirmek adına oluşturulmuştur.
BAZI BESİNLERİN ANDI PUANLARI
• Ispanak – 707
• Marul – 585
• Turp - 473
• Havuç – 458
• Lahana – 434
• Mercimek – 72
• Nohut – 55
• Susam – 74
• Chia Tohumu – 46
• Maydanoz – 381
• Nar - 119

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?