günlük-yemek-bedeli günlük-yemek-bedeli

2023 Yemek Bedeli İstisnası Ne Kadar Oldu?

30.12.2022 tarihli 32059 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’ndaki değişiklik ile 2023 günlük yemek bedeli istisnası 110 TL'ye yükseltilerek %10 KDV dahil 121,00 TL olarak belirlendi.

Yemek Bedeli İstisna ile %100 Vergi

Avantajından Faydalanın

Gelir Vergisi Kanunu'na göre çalışanlarınıza ödediğiniz günlük yemek bedeli tutarını yemek kartı üzerinden verdiğiniz takdirde, devlet yaptığınız ödemeyi SGK İşveren Hissesi, SGK İşçi Primi, Gelir Vergisi ve Damga Vergisinden muaf tutar. 

Siz de çalışanlarınızın günlük yemek ücretlerini Sodexo Yemek Kartı ile ödeyerek, 2023 yılı için 110 TL (%10 vergi dahil 121,00 TL) olarak açıklanan bu tutarın tamamını vergiden düşebilir, %100’e varan vergi tasarrufundan yararlanabilirsiniz.

Günlük Yemek İstisna Bedeli Nedir?

Günlük yemek istisna bedeli, çalışanlar için verilen yemek ücretlerinin yemek kartı firmaları tarafından verilmesi durumunda vergiden muaf tutulan bedeldir. Çalışanlarınıza sunduğunuz yemek faydasını nakit olarak vermek yerine yemek kartı ile vermeniz durumunda 2023 yılı için çalışan başına günlük KDV Dahil 121,00 TL’nin tamamını ödediğiniz vergiden düşebilirsiniz.

2023 yılı için belirlenmiş 121,00 TL'lik günlük yemek istisna bedeli, çalışanlarınız için verebileceğiniz en yüksek tutar olmayıp, bu tutar üzerinde de çalışanlarınıza günlük yemek ücreti yatırabilirsiniz. Ancak yatırdığınız bu tutarın sadece 121,00 TL'si vergiden muaf olacaktır.

Türkiye'nin en avantajlı yemek kartı Sodexo ile çalışanlarınıza yemek kartı imkanı sunduğunuzda, hem %100 vergi avantajından faydalanarak maliyetinizi azaltabilir hem de çalışanlarınıza daha ayrıcalıklı bir yemek kartı çözümü sağlayabilirsiniz.

Türkiye’nin en avantajlı yemek kartı Sodexo’nun ayrıcalıklı dünyasına katılmak için hemen başvurun.

Sodexo Mobil ile Sodexo avantajlarını her an cebinizde taşıyın. 

 • star
 • star
 • star
 • star
 • star

Sıkça Sorulan Sorular

 • Günlük Yemek İstisna Bedeli nedir?

  Çalışanlarınız için verdiğiniz günlük yemek bedelinin vergiden düşülebilir tutarıdır.
 • Günlük Yemek Bedeli İstisnasından nasıl faydalanabilirim?

  Çalışanlarınız için vermiş olduğunuz günlük yemek bedelini yemek kartı ile verirseniz günlük yemek bedel istisnasından faydalanabilirsiniz. Siz de Türkiye'nin en iyi yemek kartı firmalarından olan Sodexo ile çalışanlarınıza yemek faydası verin, vergi istisnasından faydalanın!
 • Günlük Yemek İstisna Bedeli her yıl yenileniyor mu?

  Evet, günlük yemek istisna bedeli her yıl Aralık ayı içerisinde belirleniyor. 2023 yılı için belirlenmiş olan günlük yemek istisna bedeli KDV dahil 121,00 TL'dir.
 • Günlük yemek bedeli ücreti nasıl hesaplanır?

  Günlük Yemek İstisna bedeli Gelir Vergisi Genel Tebliği ile her yıl resmi gazete yayınlanır. Ve aksi belirtilmedikçe 1 yıl geçerli olur.

 • Günlük yemek ücretini neden Sodexo Yemek Kartı ile ödemeliyim?

  Çalışanlarınız günlük yemek harcamalarını Sodexo yemek kartı ile ödediklerinde, Gelir Vergisi Genel Tebliğince belirlenen günlük yemek bedeli olan tutarı vergiden muaftır. İsterseniz çalışanlarınız için günlük yemek bedeli olarak daha fazla yatırabilirsiniz. Bu durumda günlük yemek istisna bedeli üzerinde kalan tutar için vergi ödersiniz.

 • Günlük istisna bedeli ile tasarruf edebilir miyim?

  Evet, çalışanlarınıza yemek hakkını Sodexo ile verirseniz, her bir çalışanınız için günlük yemek istisna bedeli kadar vergiden muaf olur ve tasarruf edebilirsiniz.

 • Vergiden müstesna yemek bedeli nedir?

  Vergiden müstesna yemek bedeli, çalışanlarınıza verdiğiniz günlük yemek bedelinin Gelir Vergisi Genel Tebliği ile belirlenen tutarı kadarının vergiden muaf olması demektir.

 • Bir çalışanın günlük yemek ücreti ne kadar?

  Bir çalışanın günlük yemek ücretini çalıştığı şirket belirlemektedir. Her ne kadar günlük yemek ücreti öderse ödesin, 2023 yılı için KDV Dahil 121,00 TL’si vergiden muaftır.

 • Yemek ücretine bordroda yer verilmeli mi?

  Evet yemek ücreti bordroda gösterilmelidir.

 • Sodexo yemek ücretinden gelir vergisi kesilir mi?

  Hayır, yemek ücreti bir yan hak olduğu için Sodexo yemek ücretinden yemek vergisi kesilmemektedir.

Yemek kartı ile ilgili daha fazla bilgi almak için her zaman bize ulaşabilirsiniz.

444 72 77

Sodexo ile Günlük Yemek Bedelinde %100 Vergi Avantajından Faydalanın

Pek çok işveren, hem çalışan performansını yükseltmek hem de işyerine duyulan sadakati ve memnuniyeti arttırmak için çalışanlarına yemek ücreti imkanı sunar. Üstelik işverenin çalışanına vereceği günlük yemek hizmeti, Gelir Vergisi Kanunu kapsamında işverene birçok avantaj da sağlar.

Gelir Vergisi Kanunu'na göre çalışanlarınıza ödediğiniz günlük yemek bedeli tutarını yemek kartı üzerinden verdiğiniz takdirde, devlet yaptığınız ödemeyi SGK İşveren Hissesi, SGK İşçi Primi, Gelir Vergisi ve Damga Vergisinden muaf tutar.

Siz de çalışanlarınızın günlük yemek ücretlerini Sodexo Yemek Kartı ile ödeyerek, 2022 yılı için KDV dahil 121,00 TL olarak açıklanan bu tutarın tamamını vergiden düşebilir, %100’e varan vergi tasarrufundan yararlanabilirsiniz.

Türkiye'nin en avantajlı yemek kartı Sodexo ile çalışanlarınıza yemek kartı imkanı sunduğunuzda, hem %100 vergi avantajından faydalanarak maliyetinizi azaltabilir hem de çalışanlarınıza daha ayrıcalıklı bir yemek kartı çözümü sağlayabilirsiniz.

Sodexo Yemek Kartı ile Sınırsız Avantajların Tadını Çıkarın

Türkiye’nin en yaygın iş yeri ağına sahip olan yemek kartı Sodexo, hem çalışanlar hem de işverenler için kurulduğu günden beri sınırsız avantajlar sunuyor. Çalışanlarının günlük yemek ihtiyaçlarını nakit ödeme sistemi yerine Restaurant Pass yemek kartı ile karşılayan müşterilerimiz, Sodexo’nun ayrıcalıklı dünyasında birbirinden avantajlı fırsatlardan yararlanmaya devam ediyor.

Türkiye’de 80.000’i aşkın üye iş yeri ağına sahip olan avantajlı yemek kartı Sodexo, Türkiye genelinde binlerce restoran, kafe, büfe ve marketlerde geçerli günlük yemek ihtiyacı ile gıda ihtiyaçlarınız için çözüm sunuyor.

Sodexo’nun avantajlı yemek kartı Restaurant Pass başvurusu yapan tüm işverenler anında %100 vergi avantajından faydalanmaya başlıyor. Sodexo yemek kartı böylece sizi hem SGK primi, gelir ve damga vergisi gibi masraflardan kurtarıyor, hem de çalışanlarınıza daha avantajlı ve ayrıcalıklı bir yemek kartı çözümü sağlıyor. 80 bin noktada geçerli Sodexo yemek kartının avantajlarını çalışan sayısı fark etmeksizin yakalayabilirsiniz.

Restaurant Pass yemek kartı ile iş yeri ortamında çalışanlarınıza yemek sunmanın zorluklarını ortadan kaldırır, ekstra personel giderlerinden tasarruf ederek masraflarınızı azaltabilirsiniz. Tüm personelinizin aylık yemek giderlerini tek bir fatura ile muhasebeleştirmenin kolaylığını yaşar ve yemek fişi toplama zahmetinden kurtulursunuz.

Sodexo Her Zaman Yanınızda 

Yemek kartınızla ilgili tüm işleri online olarak dakikalar içerisinde gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Yemek kartı üyelik, günlük yemek bedeli hesaplama, yemek kartı başvurusu ve daha birçok işlemi Sodexo Online platformu üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Sodexo Online platformu üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yemek Kartı kayıp/iptal bildirimi, yemek karta bakiye yükleme, yeni kart siparişi, yemek bakiyesi sorgulama ve daha pek çok işlemi online olarak hızlıca yapabilirsiniz.

Çalışanlarınıza Restaurant Pass yemek kartını dilerseniz fiziki, dilerseniz mobil olarak verebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun olarak dijital, hızlı ve ideal çözümleri sunabilmek için daima yanınızdayız. Dijitalleşmenin hiç olmadığı kadar önem kazandığı günümüzde Sodexo ile artan masraf fiş toplama süreci, çalışanlar için menü çıkarma, nakit ödeme takibi gibi birçok operasyonel sıkıntılardan sizleri kurtarıyoruz.

Sodexo ile hem zamandan tasarruf sağlamanızı, hem giderleştirebildiğiniz için daha az KDV ve gelir vergisi ödemenizi sağlıyoruz. Üstelik hem online hizmetlerimiz hem de 7/24 destek sağlayan müşteri temsilcimiz ile sizlerin her probleminde yanınızda oluyoruz.

Siz de Türkiye’nin en avantajlı yemek kartı Sodexo’nun ayrıcalıklı dünyasına katılmak için başvurunuzu yapın. Yemek kartı başvurusu yapmak için web sitemizi ziyaret edebilir veya 444 72 77 Sodexo Müşteri Hizmetlerinden destek alabilirsiniz.