Sodexo Tam 11 Yıldır Sürdürülebilirlik İndeksi’nin Lideri

Yaşam Kalitesi Hizmetleri’nde dünya lideri olan Sodexo, sektörün en iyilerinin bulunduğu Dow Jones Sürdürülebilirlik İndeksi’nde (DJSI) tekrar en üst sıradaki yerini aldı.

Yaşam Kalitesi Hizmetleri’nde dünya lideri olan Sodexo, sektörün en iyilerinin bulunduğu Dow Jones Sürdürülebilirlik İndeksi’nde (DJSI) tekrar en üst sıradaki yerini aldı.

11 yıldır sürdürülebilirlik alanındaki başarısını devam ettiren Sodexo, aynı zamanda tüketici hizmetleri firması olarak da iki yıldır liderliğini koruyor. Dünya çapında sürdürülebilirlik alanında önemli bir yeri olan DJSI, sürdürülebilirlik yatırımının ve şirketlerinin en önemli referansları arasında bulunuyor.

Kurumsal ekonomik, çevresel ve sosyal performans kriterleri üzerinden değerlendirmeler yapan DJSI, firmaları kurumsal yönetim, risk yönetimi, dönemsel strateji, çevresel politikalar/yönetim sistemleri, tedarik zinciri standartları ve çalışma pratikleri açısından da inceliyor.

DJSI’ye göre Sodexo, lider olmasının yanı sıra kurumsal sosyal sorumluluk, hayırseverlik alanlarında ve çevresel girişimlerinde öne çıkan bir artış sergiledi. Sodexo geçtiğimiz yıl, 2020 yılına kadar karbon emiliminin %34 azaltılması konusunda sektörün öncüsü olabilecek bir atılım sergilemişti.

DJSI, Sodexo’nun örnek alınacak tedarik zinciri yönetimini ve dikkat çekici iş göstergelerine de indeksin içinde yer verdi.

Bunlardan bazıları:
• Yeni işe aldığı çalışanlarının %97’sini iş biriminin bulunduğu bölgeden seçmesi
• Orta-düzey yöneticilerin %43’ünün, Yönetim Kurulu’nun %38’inin kadın çalışanlardan oluşması
• Besin ihtiyaçları konusunda Sodexo’ya güven duyan 50 milyondan fazla insan ile firmanın
faaliyet gösterdiği 80 ülkede sağlıklı ve iyi yaşam çözümlerini desteklediğini taahhüt etmesi

Sodexo, 2005 yılından bu yana Dünya ve Avrupa Dow Jones Sürdürülebilirlik Indeksi’ne (önceki yıllarda STOOXX olarak bilinmektedir) üyedir. S&P Dow Jones İndeksi, yatırım uzmanlığını özellikle dünya çapında sürdürülebilirlik alanını yönlendiren şirketler tarafından yapılan, sürdürülebilirlik yatırımlarına odaklamış olan RobecoSAM'in iş birliği ile gerçekleştiriliyor.

İlginizi Çekebilir