Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Karantina Sonrası Ofislerde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Normalleşme adımlarının atılmasıyla beraber çalışanlar yavaş yavaş iş yerlerine dönmeye başladı. Peki, işe gitmeye başlayan çalışanlar, ofislerde koronavirüsten korunmak için nelere dikkat etmeli? Detaylar yazımızda!

Koronavirüs salgını tüm dünyada dengeleri ve alışkanlıkları değiştirdi. Bu değişimden etkilenen önemli alan ise iş hayatı oldu. Ofislerde ya da iş yerlerinde çalışan büyük çoğunluğu evden çalışma düzenine geçti ve karantina boyunca iş akışı böyle sağlandı. Daha sonra normalleşme adımlarının atılmasıyla beraber çalışmaları eski çalışma alanlarına geri dönmeye başladı. Fakat bu sefer hayatımıza giren “yeni normal” kavramıyla beraber iş yerinde de eski alışkanlıklarımızı devam ettiremeyeceğimiz aşikar. Bu yüzden iş yerlerinin değişen düzene hazırlıklı olması çok değerli. 


Peki, arkadaşları ofise döndüklerinde hem onları hem de çevrelerini korumak için nelere dikkat edilmeli? Beraber inceleyelim. 


İş Yerinin Dezenfekte Edildiğinden Emin olun


İşe çalışanların çalışanların sağlığını korumak için ofiste alınacak koronavirüs önlemlerinden en önemlisi iş yerinin temizliğini bir şekilde yapmak. Çalışma masaları, tuvaletler ya da mutfak gibi gibi sık kullanılan yüzeyleri sık sık dezenfekte etmek ve ofiste el dezenfektanı bulundurmak bu durumda çok önemli. Ayrıca mutfak ya da yemekhanede karton bardak gibi tek kullanımlık malzeme kullanılabilir. 


Ofiste Kalabalığı Önleyin 


Koronavirüsten korunmak için gerekli en önemli uygulamalardan biri, sosyal mesafe kuralına uymak. Ofise dönmeye karar verdiğinizde bu kurala özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun içinde aynı alanda daha az sağlamak gerekir. Bu nedenle normalleşmeyle beraber ofise tam kadro dönmek yerine dönüşümlü olarak çalışabilirsiniz. Yani haftanın belli günleri bir grup, belli günleri diğer grupta olacak şekilde hibrit çalışma düzenine geçebilirsiniz. Böylelikle iş yerinde oluşabilecek kalabalığı önlemiş olursunuz. Ayrıca ofisteki oturma planını ve yemeğe çıkış saatlerini de bu doğrultuda düzenleyebilirsin. 


Birbirinizle İletişim Kurmayı Aksatmayın 


Zihinsel olarak oldukça yorucu bir dönem geçirdik. Hatta hala bu dönemin içindeyiz. Bu böyle çalışma arkadaşınızla sıkı bir iletişimde olmayı ve bu süreçte birbirinize destek olmayı ihmaleyin. Çalışma arkadaşlarınızın başında, çözüm bulabilir ve bilgi alışverişinde bulunun.


Farklı Koşullara Karşı Hazırlıklı Olun


Bu sene çok daha net bir şekilde anladık ki dünya değişiyor ve biz de bu değişime ayak uydurmak zorundayız. Olası ikinci dalga ya da yeni bir pandemi geri dönüşine karşı tüm işleri uzaktan yürütecek şekilde hazırlıklı olun. Hatta bunun üzerine bir plan hazırlayabilirsiniz. Bu planı hazırladıktan sonrale beraber revize etmeyi de unutmayın. 


Bu konuda daha iyi fikir edinmek için diğer yazı uygulamalarına göz atabilir, gözden geçirebilirsiniz. 


Sırasında sıraladığımız önlemlerin yanı sıra “İş yerinde Covid-19” salgınıyla mücadele nasıl olmalı, bu durumda bulunan çalışan tespit edildiğinde neler yapılmalıdır? " gibi soruların cevaplarına, Aile ve Çalışma Bakanlığının İşyerlerinde COVID-19 ile Mücadele - Sıkça Sorulan Sorular sayfasından aşağıda. Bu sayfada ek olarak maske ve eldiven kullanımıyla ilgili detayları da bulabilirsiniz.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?