Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan sorulara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Product

Pluxee kart şifremi değiştirmek istiyorum, ne yapmam gerekir?

444 72 77 numaralı çağrı merkezimizi arayarak önce 3’ü (kullanıcı menüsü) sonra 4’ü (şifre işlemleri) tuşlayarak şifre işlemlerini gerçekleştirebilir ya da firmanın Pluxee yetkilisi ile iletişime geçerek yeni şifre talep edebilirsin. Yeni PIN kodu ile üye iş yerlerimizde bulunan pos cihazlarından şifre işlemleri  seçeneğinden şifre değiştirme/ kaldırma yapabilirsin. Kartın harcanma riskine karşılık şifre kaldırılmamasını öneririz.

Pluxee kart şifremi değiştirmek istiyorum, ne yapmam gerekir?

444 72 77 numaralı çağrı merkezimizi arayarak önce 3’ü (kullanıcı menüsü) sonra 4’ü (şifre işlemleri) tuşlayarak şifre işlemlerini gerçekleştirebilir ya da firmanın Pluxee yetkilisi ile iletişime geçerek yeni şifre talep edebilirsin. Yeni PIN kodu ile üye iş yerlerimizde bulunan pos cihazlarından şifre işlemleri seçeneğinden şifre değiştirme/kaldırma yapabilirsin. Kartın harcanma riskine karşılık şifre kaldırılmamasını öneririz.

Pluxee kart olmadan QR kod ile ödeme nasıl yapılır?

Pluxee Mobil uygulaması içerisinden «Hızlıca Mobil Öde» butonuna bastığınızda ekranda çıkan QR Kod'u  okuttuğunuzda ödeme alma işlemi başarıyla gerçekleşmiş olur

Pluxee Mobil kartımın bağlı olduğu gsm numaram değişti, nasıl güncelleyebilirim?

Mevcut gsm bilgin ile tanımlı mobil kartının bulunması durumunda gsm değişikliğinin firma yetkilin tarafından sağlanması gerekmektedir. Konu ile ilgili firma yetkilin ile iletişime geçebilirsin.

Mobil kartım var, fiziki kartımı da ekleyebilir miyim?

Mobil uygulama üzerinden 16 haneli kart numaranı  girerek kartını ekleyebilirsin.

Fiziki kartımı ekleyemiyorum, farklı bir hesapta kayıtlı uyarısı alıyorum.

Fiziki kartın farklı bir profilde tanımlı ise güvenlik gereği  kart ekleme işlemini sağlayabilmen için kartının bağlı olduğu eski profilden silinmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili 444 72 77 numaralı Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçmeni rica ederiz.

Mobil ödeme kodu almak istiyorum ancak firma yetkinin onayı beklenmektedir uyarısı alıyorum?

Mobil ödeme yapabilmen için firma yetkilinin onayı beklenmektedir. Firma yetkilinin Pluxee Online platformumuz üzerinden kartın için Kartsız Ödeme yetki onayı vermesi gerekmektedir. Onay süreci tamamlandığında hızlıca mobil öde butonu üzerinden kod alarak harcama işlemlerini gerçekleştirebilirsin.

Hasarlı/Arızalı kart talebini nasıl iletebilirim?

444 72 77 numaralı çağrı merkezimizi arayarak kartınızın kontrolünü yaptırabilir ve kart yenileme talebinde bulunabilirsiniz.

Kart hareketlerimi nereden görebilirim?

Pluxee Mobil uygulamamız üzerinden kart harcamalarına ilgili üye iş yeri, tarih ve tutar bilgilerine detaylı olarak ulaşabilirsin.

Yenilenen Pluxee yemek kartın bakiyesi ne zaman aktif olur?

Yeni kartınıza bakiye aktarımı talep tarihinizden itibaren 3. iş günü aktarılmaktadır. "sipariş tarihçesi" ekranından aktarılan bakiyenizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Pluxee kartlar için herhangi bir ücret alınıyor mu?

Kayıp/çalıntı ve iptal edilip Pluxee'de iadesi yapılmayan kartlardan sözleşmeniz gereği 5$+KDV kart ücreti alınmaktadır.

Pluxee kart ve çekler için son kullanım tarihi nedir?

Pluxee Yemek Kartı için bakiyelerin aynı yıl içinde tüketilmesi gerekmektedir. Pluxee Çek ürünümüz için son kullanım tarihi her yıl 31 Aralık günüdür. Gift Pass Çeklerimizin son kullanım tarihi firma tarafından belirlenir.

Üye Online İşlem Merkezi ile hangi işlemleri yapabilirim?

Faturalarınızı ve ödemelerinizi takip edilebilir detaylı raporlar ile satışlarınızı yönetebilir ve daha bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik iş yerinize özel tüm kampanyalarda da yaralanmaya başlayabilirsiniz.

Pluxee CEP POS uygulaması Nedir ?

Cep POS mobil uygulaması Sodexo’nun üye iş yerlerine özel geliştirdiği, fiziki POS cihazına gerek duymadan, akıllı cep telefonunuzu POS’a dönüştüren, hızlı ve kolay bir şekilde ödeme almanızı sağlayan yepyeni teknolojik bir çözümdür.

Yenilenen Pluxee yemek kartım ne zaman teslim edilir?

Yenilenen kartınız talep tarihinden itibaren 3. iş günü içinde firma adresinize teslim edilmektedir.

Pluxee Cep POS mobil uygulaması bana nasıl bir fayda sağlayacak?

Pluxee Cep POS mobil uygulaması kullanmaya başladığınızda ödeme alma süreniz kısalacak ve çok daha kolay hale gelecek Fiziksel POS cihazının karmaşık menüleri yerine tek ekrana sadece tutar bilgisi girerek ödeme alabileceksiniz. Temassız ve güvenli bir şekilde ödeme aldığınız için müşteri memnuniyetiniz artacak. Sınırlı sayıda POS cihazı derdinden ve siparişe gönderdiğiniz POS cihazını beklemek dertlerinden kurtulacaksınız. Arızalı POS cihazlarının tamir süresini bekleme derdiniz ortadan kalkacak. Kısacası işletmenizdeki tüm çalışanlarınız istedikleri zaman istedikleri yerde Pluxee Cep POS mobil uygulaması ile anında ödeme alabilecek.

CEP POS’un herhangi bir masraf olacak mı ?

Cep POS için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Pluxee üye işyeriyim, faturamı e-Arşiv olarak nasıl düzenleyebilirim?

Hizmet verdiğiniz kategoriye göre aşağıda yer alan kısa videoyu izleyerek e-Arşiv faturasının nasıl düzenleneceğini öğrenebilirsiniz. Market üye iş yeri: https://www.youtube.com/watch?v=C8e0RFH_4Zw Restoran üye iş yeri: https://www.youtube.com/watch?v=C8e0RFH_4Zw

Pluxee e-arşiv faturamı hangi mail adresine gönderebilirim?

E-arşiv faturanızı earsiv.faturauye@sodexo.com e-posta adresi üzerinden tarafımıza gönderebilirsiniz.

Pluxee üye iş yerlerine nereden ulaşabilirim?

Pluxee mobil uygulamamızı cep telefonunuza indirerek ya da www.sodexoavantaj.com web sayfamızdan üye iş yerlerini görüntüleyebilirsiniz.