İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Masabaşı Çalışırken Formunuzu Korumanız Mümkün mü?

“Masabaşı çalışıyorum, hareket edemiyorum ve su içsem yarıyor” diye mi düşünüyorsunuz? O halde, uzun saatler boyunca masabaşı çalışanlar için hazırladığımız önerilerimize kulak verin!

İyi Yaşa

Masabaşı çalışmak, dışarıdan bakıldığında yorucu olmayan bir iş gibi görünse de her çalışma stili gibi kendine ait bazı zorluklar barındırıyor. Örneğin, uzun süre bilgisayara bakmak, saatlerce aynı pozisyonda oturmak ve fark etmeden sürekli bir şeyler atıştırmak masabaşı çalışanlarını pek de sağlıklı olmayan bir yaşam tarzına doğru sürüklüyor. Fark etmeden alınan kilolar bu durumun kanıtı niteliğinde. Masabaşı işinizden dolayı kilo aldığınızı fark ediyor ya da mevcut kilonuzu koruyamamaktan şikayet ediyorsanız vereceğimiz bazı tüyolarla bu durumu başarabilirsiniz. Nasıl olacağına gelin, her beraber göz atalım!

Çalışırken Yemek Yemeyin

Alınan kiloların en büyük nedenlerinden biri çalışırken farkında olmadan sürekli bir şeyler atıştırmak istememiz. Kendimizi işe kaptırıyoruz ya da uzayan mesai saatlerinin neden olduğu stresin etkisiyle çikolata, bisküvi artık o an elimizde ne varsa yiyoruz. Sonuç maalesef çok iç açıcı olmuyor ve kilo almak kaçınılmaz oluyor. Kilonuzu belli bir dengede tutmak istiyorsanız öncelikle yemek yemeye ayrı bir zaman ayırmaya dikkat etmeye başlayabilirsiniz. Canınız bir şeyler istediğinde bile yaptığınız işe 10-15 dk ara verip yavaş yavaş çiğneyerek atıştırın. Böylece tokluk hissini bu şekilde hissedebilir ve durmanız gereken noktayı daha iyi anlayabilirsiniz.

Bol Bol Sıvı Tüketmeye Özen Gösterin

Sağlıklı beslenmenin ilk kurallarından biri hepimizin de bildiği gibi bol bol su içmek. Çünkü bol içmenin vücuda olan olumlu etkileri sayısız. Sindirim sistemi üzerindeki etkilerinden, vücuttaki toksinlerin atılmasına kadar pek çok yardımcı özelliği var. Fakat işlerin yoğunluğu, devamlı bir koşturma hali derken özellikle iş yerinde su içmeyi unutabiliyoruz. Uzun süre su içmeme durumu da sindirim sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bu da vücudunuzda ödem hissetmenize neden olur. Bizim önerimiz ise masanızda büyük bir bardak ya da şişe içinde devamlı su bulundurmanız. Yine yardımcı olması açısından su içmeyi hatırlatan mobil uygulamalardan destek alabilirsiniz. Hareketsiz Kalmayın Masabaşında çalışıyorum, nasıl egzersiz yapayım diye düşünüp gün boyu hareketsiz kalmayın. Çünkü hareketsizlik, size kilo aldıran en önemli nedenlerin başında geliyor. Bu yüzden ofiste yapabileceğiniz egzersizleri araştırabilirsiniz. Boyun-omuz, bilek, bacak ve diz, oturup kalkma egzersizleri ile kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz.


Kaynaklar:

 http://turkhipertansiyon.org/pdf/18_kongre_sunum/Su_ve_saglik_oturumu_Ne_kadar_su_icelim.pdf
 https://dergipark.org.tr/tr/pub/spormetre/issue/41391/500321

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?