Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Çalışma Hayatı ve Beslenme

Durmak bilmeyen şehir hayatı, yoğun iş temposu, bitmek bilmeyen trafik çilesi ve ev dışına kayan bir sosyal yaşam…

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Çalışma Hayatı ve Beslenme

Gizem Şeber, Diyetisyen ve Yaşam Koçu

Durmak bilmeyen şehir hayatı, yoğun iş temposu, bitmek bilmeyen trafik çilesi ve ev dışına kayan bir sosyal yaşam… Sabah 6’da uyanıp en şanslı kişinin işine gitmek için en az 45 dakika harcadığı, iş yerinin tam önündeki pastanedeki güzel ve sıcak poğaçalar, uzayan toplantılar yüzünden en iyi ihtimal 15.00–16.00’ya sarkan belki de tamamen unutulan öğlen yemekleri, tedarikçilerin ofise getirdikleri bol kremalı, bol şekerli hediyeler, ofis arkadaşlarınızın bitmek bilmeyen atıştırmaları, hatta ofiste tam da sizin masanın yanında duran atıştırmalık sepeti eklendiğinde sağlıklı beslenmek için vaktiniz olmadığını düşünmek için yeterli sayıda bahaneniz var artık…


NE YAPABİLİRSİNİZ?
Sabahları 10 dakika erken kalkın.

Sabah 10 dakika erken kalkıp, kahvaltı edebilirsiniz. Az yağlı peynirle yapılmış tam tahıl ekmeğine bir tost veya az yağlı süt ve tam tahıl taneli mısır gevrekleri, daha da olmadı 1 bardak az yağlı süt ve 1 porsiyon meyve… Yok, ben yapamam diyorsanız, iş yerinde tüketmek üzere yanınıza alacağınız peynirli-sebzeli ufak boy bir sandviç de kurtarıcınız olabilir.


Toplantı sırasında yediklerinize dikkat edin.

"Toplantılarda sadece börek, kek, çay, kahve var” söylemini değiştirmek için bir şeyler yapmaya çalışın. Sağlığınız için bu durumu yöneticinizle paylaşın ve toplantılarda kuru meyve, taze meyve, kuru yemiş eğer bunlar olmuyorsa en azından şekersiz kurabiye, tam tahıl simidi gibi seçeneklerin servis edilmesine ön ayak olun. Eğer cevap alamıyorsanız en azından çay, kahve ile ilgilenen kişiden kahvenizi bol sütlü – ama gerçek süt- yapmasını rica edin.


Öğlen öğününü atlamayın.

Uzamış bir proje toplantısı veya müşteri görüşmesi nedeniyle geç kalan öğlen öğününüzü atlamayın. Toplantıdan çıktığınız gibi hafif bir öğlen yemeği tüketin. Dışarıdan sipariş etmek zorundaysanız bahane yaratmayın, artık birçok fast-food restoranın hatta kebapçıların bile az yağlı ve sağlıklı seçenekleri var.


Ofise gelen hediyelere dikkat edin.

Ofise tedarikçilerin getirdiği hediyeleri ya kabul etmeyin ya da tüketme alışkanlığınızdan vazgeçin. Ortaya konulmuş kurabiye paketinden her geçişte 1–2 tane almanız, gözünüze çok gözükmeyebilir ama size en az kalori maliyeti 300 kalori olacaktır.


Atıştırmalık sepetini yeniden düzenleyin.

Ofis atıştırmalıkları sepetine sağlıklı besinlerle katkıda bulunun. İçine şekersiz bisküvi, tuzu azaltılmış kraker, kuru meyveler ve kuru yemişler ilave edin. Böylece acıktığınızda eliniz zararlı atıştırmalıklara kaymayacaktır.


Sağlıklı seçenekler sunan restoranları önceden belirleyin.

Sürekli müşteri ziyareti yaptığınız bir iş yerinde çalışıyorsanız, yol rutininizde olan sağlıklı seçenekleri bulunan restoranları belirleyiniz. Daha önce hiç gitmediğiniz restoranlar için internet sayfalarından bilgi alabilirsiniz.


Uzayan mesailer için acil durum planı hazırlayın.

Akşam mesaisi son anda belli olan bir iş yerinde çalışıyorsanız, acil durum planı hazırlayın. İş yerinize yemek siparişi getiren restoranların sağlıklı menü seçenekleri hakkında bilgi alın. Siparişinizi verirken, menüleri sağlıklı hale getirmek için elinizden geleni yapın. “Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı istiyorum, kepek ekmeği tercih ediyorum, lütfen salatama sos koymayın, garnitür olarak patates kızartması yerine yeşillik tercih ediyorum” gibi bildirimler işe yarayacaktır.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?