Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Food and Mood: Nasıl Beslendiğimiz ile Nasıl Hissettiğimiz Arasındaki Bağ

“Ne yerseniz osunuz” sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Bilim bu sözün doğruluğunu her geçen gün kanıtlıyor ve yeni bilgiler ne yediğimiz ile nasıl hissettiğimiz arasında güçlü bağlar olduğunu gösteriyor. 

BESLENMEMİZ HİSLERİMİZİ NASIL ETKİLİYOR?

Düzensiz beslenme:  Düşük kalorili ve/veya uzun açlıklarla süren beslenme düzeni kendimizi daha yorgun ve keyifsiz hissederiz.

Belli bir besin grubunu tüketmemek: Uzun bir süre tek çeşit beslenme, vitamin ve mineral yetersizliklerine sebep olarak nasıl hissettiğimizi etkiler. Sürekli protein ağırlıklı beslenmek kişiye daha agresif hissettirirken, sürekli sebze-meyve ile beslenmek ise daha sakin hissettirir.

Omega-3 yağ asitlerinden yetersiz beslenme: Bu yağ asitlerinin beslenmemizde yetersiz olması depresif hissetmemize yol açar.

 İşlenmiş besinlerle beslenmek: Şeker içeren işlenmiş besinler kan şekerimizi hızlı yükseltip düşürdüğünden daha çabuk acıkmamıza ve daha sinirli davranmamıza yol açarken, bazı işlenmiş besinler vücutta inflamasyon (iltihaba) yol açarak CRP seviyelerini yükseltir. Günümüzde CRP seviyelerimizin yükselmesinin sadece kalp sağlığımızı olumsuz etkilemediği aynı zamanda depresyona yol açabileceği bilinmektedir.

HANGİ BESİNLER İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAR?

Her çeşit meyve: Meyvelerde yer alan mineral, vitamin ve antioksidanlar daha enerjik ve iyi hissetmemiz açısından önemlidir. Meyvelerin renklerine göre antioksidan içerikleri değişir. Bu nedenle her renkten meyveye beslenmemizde yer açmamız gerekir.

Yiyecekleri doğadaki en yakın halleri ile tüketmek: Doğal yiyecekler işlenmiş yiyeceklere göre daha iyi hissettirir. Bu nedenle portakal suyu içmek yerine portakalın kendisini yemek çok daha sağlıklıdır ve daha keyifli hissettirir.

Dopamin yapımına yardımcı besinler: Balık, tavuk eti, yumurta, kurubaklagiller gibi vücutta dopamin sentezini destekleyen besinleri düzenli tüketmek daha iyi hissettirir.

Şekersiz beslenme: Glikoz şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu, sofra şekeri içeren gıdalardan uzak durmak kan şekerimizin daha dengeli olmasını sağlayacağından daha iyi hissettirir.