Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Herkes İçin Fiziksel Aktivite Rehberi

Amerika sağlık sisteminin önemli bir otoritesi olan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yayınladığı fiziksel aktivite rehberi, son bilimsel çalışmalar gözden geçirilerek hazırlandı. Sağlığın korunması ve geliştirilmesi açısından son derece önemli bir konuma sahip fiziksel aktivite aynı zamanda hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması açısından da kilit rol oynayan öğelerden bir tanesi. Bu rehberde yer alan önerilere gelin birlikte göz atalım. 

İyi Yaşa

3-5 yaş arası çocuklar: Bu yaş grubu çocuklar günde en az 3 saat aktif şekilde oyun oynamalıdır. 

6-17 yaş arası çocuklar ve ergenler: Günde en az 1 saat fiziksel aktivite yapmalıdırlar. Yürüyüş, koşu gibi kardiyo egzersizler ve tırmanma, basketbol, voleybol gibi kas yapımını uyaran aktiviteler mutlaka programlarında yer almalıdır. Bu hedefe ulaşan çocuklar için daha özellikli egzersiz programları hazırlanmalıdır. 

Yetişkinler: Haftalık 150-300 dakika arasında orta-yoğun kardiyo egzersizler yapmaları gerekir. Aynı zamanda haftada iki günde dayanıklılık egzersizleri yapmaları gerekir. Hafta içi günlerde günde 45 dakika, hafta sonları dinlenme günlerinde ise 1.5 saat egzersiz yapmaları daha sürdürülebilir olacaktır. 

Yaşlılar: Yetişkinlerle benzer şekilde hareket etmeli ancak denge için önemli olan tai chi veya yogayı da hayatlarına dâhil etmeliler. Bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka genel sağlık kontrolünden geçmeleri gerekir. Yeni başlayanların programlarını çok yavaş bir şekilde arttırmaları önerilir. Birden egzersizin yoğunluğunun arttırılması çok sağlıklı değildir. 

Gebelerin ve emzikli kadınlar: Haftada 150 dakika orta-yüksek yoğunlukta egzersiz yapmaları gerekir. Bu kadınların da yaşlılar gibi programa başlamadan önce genel bir sağlık kontrolünden geçmeleri gereklidir. 

FİZİKSEL AKTİVİTE NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? 

Anksiyete ve depresyona iyi gelmektedir. 

Uyku kalitesini arttırır. 

İnsülin direncini azaltır. 

Gençlerde; bilişsel ve fiziksel performansı destekler. Kemiklerin gelişimi için önem taşır, depresyona karşı koruma sağlar. 

Yetişkinlerde; mesane, meme, kolon, böbrek, mide ve akciğer kanseri riskini azaltır. 

Yetişkinlerde Alzheimer, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağlar. 

Yaşlılarda, düşme riskini azaltır. 

Gebelerde ve emziklilerde, lohusa depresyonuna yakalanma riskini düşürür. 

Tüm yaş gruplarında kilo yönetiminin başarılı olmasını sağlar. 

Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlamanın en önemli unsurlarından biridir. 
İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?