Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Kalıcı Zayıflık İçin Mutfağınızı Değiştirin

Her sene alıp verdiğiniz kilolardan sıkıldıysanız, dolabınızda üç çeşit bedende kıyafetler varsa, her bahar kilo verip her kış fazla kilolarınızı paltoların altına saklamak bir alışkanlık halini aldıysa işe mutfağınızdan başlama vakti gelmiş olabilir.

BUZDOLABINDA ACİL DURUM BESİNLERİ OLSUN: Yoğun şehir hayatı eve geç dönmenize yol açıyorsa ve akşam yemeği yapmak bazen işkence oluyorsa hazırlıklı olun. Buzdolabının buzluk kısmında her zaman önceden hazırlanmış köfte, önceden haşlanmış ve dondurulmuş nohut, mercimek, kuru fasulye gibi gıdaların bulunması işinizi kolaylaştırır. Yine yumurta bu durumlarda kurtarıcıdır. Geç döndüğünüz günlerde pişirme süresi avantajı ile yumurta hızlı ve sağlıklı bir alternatif olabilir. Yumurta piyazı, omlet, menemen, çılbır çok kısa sürede hazırlanan, sağlıklı yiyeceklerdir.


YEMEK TAKIMINIZI DEĞİŞTİRİN: Küçük tabakların sizi az yemeye yönlendireceğini unutmayın. Yine mavi renkli tabakların daha az besin tüketimine yardımcı olduğunu, kırmızı rengin ise iştahı arttırdığını unutmayın.


PRATİK ARA ÖĞÜN DOLABINIZ OLSUN: Kuruyemişler, kuru meyveler, tam tahıllı grisini gibi atıştırmalıklar, granola barlar, meyve pestilleri hem sağlıklı hem de düşük kalorili ara öğünlerdir. Bir şeyler atıştırmak istediğinizde dolapta patates cipsi yerine bunlar olduğunda fark etmeden günlük kalori alımınızı azaltırsınız.


TELEFON YASAKTIR BÖLÜMÜ YARATIN: Yemek yerken telefonla ilgilenmek veya televizyon izlemek daha fazla besin tüketmenize yol açar. Yemeğinize dikkatinizi vermeniz gerçekten doyduğunuzu hissetmenizi sağlar, bu nedenle de daha az kalori tüketerek sofradan kalkarsınız. Mutfakta televizyon olmaması ve telefonun yasak olması gibi kurallarınız olsun.


BAHARAT KÖŞESİ: Baharatlar, hem kokuları hem de tatları ile bir besini zenginleştiren kurtarıcılarımızdır. Lezzet dışında kırmızı pul biber, karabiber, zerdeçal, zencefil gibi bir çok baharatın sağlığa olumlu etkileri vardır. Yine baharatların bir çoğu metabolizmayı hızlandırır. Tüm bu nedenlerle mutfakta değerli bir baharat köşesi yaratın. Baharatlar, ışık ve ısıya duyarlı olduğundan mutfağın daha serin bir köşesinde tutulması daha sağlıklı olacaktır.


PRATİK KAVANOZ KÖŞESİ: Kolay taşınabilir küçük boy kavanozlar, hayatınızı kolaylaştırır ve daha sağlıklı beslenmenize yardımcı olur. Geceden hazırlayacağınız süt-müsli karışımları, Chia puding gibi yiyecekleri sabah çantanıza atıp çıkmak ertesi günün kahvaltısı için hafif seçenekler yaratabilir. Yine kavanozlara hazırlayacağınız salatalar ile sağlıklı bir öğle yemeği yanınızda ve tüketilmeye her an hazır olur. Aynı kavanozlara yoğurt mayalayabilir veya kefir yapabilirsiniz.


BUHARLI PİŞİRİCİ OLMAZSA OLMAZ: Pişirme yöntemlerinizi de değiştirmeniz gerekiyor. Kızartma tavası out, buharda pişiriciler in. Buharda pişirme özellikle sebzelerde vitamin ve mineral kaybını da diğer yöntemlere göre azaltır. Bu nedenle buharlı pişirici, sebze közleyici, granit tava gibi sağlıklı pişirme yöntemleri sağlayan mutfak araçları edinin.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!