BEKO 220 TR Cihazlar

KDV oranı ayarlama adımları

Öncelikle cihazlarda KDV ya da kısım tanımlaması yapmadan önce Z raporu alınması ve sonrasında fiş kesilmemesi gerekiyor. Z raporu aldıktan sonra fiş keser ise cihaz kısımlarda ya da KDV menüsünde değişiklik yapmamıza izin vermez ve Z raporu alınmasına dair uyarı verir. Gün içinde 2 adet Z raporu alma hakkı vardır. 2 adet hak doldurulmuş ise bu işlem bir sonraki gün (gece 12'den sonra) Z raporu aldıktan sonra yapılmalıdır.

1. ADIM:

'İPTAL' tuşuna basılarak ANA MENÜ ekranına girilir ve 1 tuşuna basılarak menü ekranında ilk sırada yer alan 'RAPORLAR'a girilir.  RAPORLAR menüsünde yine 1 tuşuna basılarak 'Z RAPORLARI' satırı seçilir.

...(İPTAL--RAPORLAR--Z RAPORLARI)...

'Z RAPORLARI'nın içinde; 1-Z GÜNLÜK  2-Z PERiYODİK  3-Z PLU şeklinde 3 adet seçenek bulunmaktadır. Her bir rapor sırası ile alınmalıdır. 1 tuşuna basılarak Z-GÜNLÜK seçilir ve NAKİT/ONAY ile yazdırılır. 2 tuşuna basılarak Z-PERİYODİK seçilir ve NAKİT/ONAY ile yazıdırılır. 3 tuşuna basarak Z-PLU seçilir. Bu menüde karşımıza 1-İKİ PLU ARASI ve 2-TÜM PLU’LAR şeklinde iki seçenek çıkacaktır. 2 tuşuna basılarak tüm PLU'lar seçilmeli ve NAKİT/ONAY tuşu ile yazdırılmalıdır.  

2. ADIM:


Gerekli Z raporlarını aldıktan sonra İPTAL tuşuna basarak ana menüye geri dönülür ve '2' tuşuna basarak PROGRAMLAR menüsüne girilir.  PROGRAMLAR menüsünde ilk sırada KDV'yi göreceğiz, '1' tuşuna basarak KDV'nin içine girilmelidir. KDV menüsünde sırasıyla KDV no ve karşılarında KDV yüzdelik değerleri bulunur.

KDV NO:1..........18,00

KDV NO:2.........8,00

KDV NO:3.........1,00

KDV NO:4........0,00 gibi.


Güncelleyeceğimiz KDV oranınının KDV numarasını bir kenara not alınız. (Ör:Kısımımızdaki KDV’yi 8 olarak güncelleyeceksek, 8’in KDV numarası 2’dir.

* Eğer KDV menüsünde istenilen yüzdelik değer yoksa öncelikle boş olan saatırlardan birine değer girip kaydederek değişiklik yapacağımız KDV oranını tanımlamalıyız. (Ör:KDV oranını %1 olarak değiştireceğiz ancak hiçbir rakamın karşısında '1' yazmıyorsa NAKİT/ONAY tuşu ile KDV NO:4........0, 4.satıra gelerek '1' yazıp NAKİT/ONAY tuşuyla kaydederiz ve %1'lik değeri KDV NO.4'e tanımlamış oluruz.)

KDV oranını not alındıktan sonra İPTAL tuşuna basarak bir önceki menüye dönülür ve 2. sırada yer alan KISIM'a girilir. KISIM'larda bizi aşağıdaki menü karşılayacaktır.

NO..............1

İSİM.............EKMEK

FİYAT............0.00

KDV NO...........3

LİMİT............99,99999

TEK SATIŞ........HAYIR

NAKİT/ONAY tuşuna her basıldığında bir alt satıra inilir, NAKİT/ONAY tuşuna basarak KDV NO kısmına gelinir. Bu bölüme az önce KDV menüsünde oranlarına baktığımız KDV NO rakamını yazılmalıdır. Yani kısmın KDV'sini %1 olarak değiştireceksek ve KDV menüsünde '1' 3'ün karşısında yazıyorsa KDV NO satırına 3 yazıp NAKİT/ONAY tuşuna basarak kaydedilir..

*Kısımlarda %18 olarak tanımlı bir ürünün KDV'sini %1 yapmak istiyorsak; aşağıdaki tabloda da olduğu gibi 3'ün karşısında 1 yazıyor. Kısımlar menüsüne girip KDV NO satırına 3 yazıp kaydettiğimizde o kısmın KDV oranı %1 olarak değişmiş olacaktır.

KDV NO:1..........18

KDV NO:2...........8

KDV NO:3...........1

KDV NO:4...........0