BEKO 300 TR Cihazlar

KDV oranı ayarlama adımları

300TR cihazlarda kdv değişikliği yapmak için Z-GÜNLÜK rapor almak yeterlidir. Öncelikle cihazlarda KDV ya da kısım tanımlaması yapmadan önce Z raporu alınması ve sonrasında fiş kesilmemesi gerekiyor. Z raporu aldıktan sonra fiş keser ise cihaz kısımlarda ya da KDV menüsünde değişiklik yapmamıza izin vermez ve Z raporu alınmasına dair uyarı verir. Gün içinde 2 adet Z raporu alma hakkı vardır. 2 adet hak doldurulmuş ise bu işlem bir sonraki gün (gece 12'den sonra) Z raporu aldıktan sonra yapılmalıdır.

1. ADIM

Dokunmatik ekranda MENÜ tuşuna basılır ve ilk sırada olan RAPORLAR seçeneğine tıklanır. Ardından karşımıza ilk gelen Z-GÜNLÜK seçeneğine tıklanır ve YAZDIR denir.

2. ADIM

Gerekli Z raporu alındıktan sonra bir kaç kez İPTAL tuşuna basılarak ANA MENÜ’ye geri dönülür. Sonrasında AYARLAR menüsünden PROGRAMLAMA menüsü seçilir ve KDV PROGRAMLAMA menüsüne girilir. Karşımıza KDV MENÜ’sü gelecektir.

Oran 1 .... 18,00

Oran 2 .... 8,00

Oran 3 .... 1,00

Oran 4 .... 0,00

Oran 5 .... 0,00

Güncelleyeceğimiz KDV oranınının ORAN numarasını bir kenara not alınız. (Ör:Kısımımızdaki KDV’yi 8 olarak güncelleyeceksek, 8’in ORAN numarası 2’dir.

* Eğer KDV menüsünde istenilen yüzdelik değer yoksa kullanılmayan öncelik boş olan saatırlardan birine değer girip kaydederek değişiklik yapacağımız KDV oranını tanımlanmalıdır. (Ör:KDV oranını %1 olarak değiştireceğiz ancak hiçbir rakamın karşısında '1' yazmıyorsa; ORAN 4........0,00 4.satıra gelerek '1,00' yazıp NAKİT/ONAY tuşuyla kaydederiz ve %1'lik değeri ORAN 4'e tanımlamış oluruz.)

3. ADIM

KDV oranını not aldıktan sonra İPTAL tuşuna basarak bir önceki menüye dönülür ve KISIM PROGRAMLAMA menüsünü seçilir. KDV oranını değiştireceğimiz kısım numarası ne ise KISIM NO alanına o numarayı yazarak istediğimiz kısıma ulaşılır. KDV numarasını değiştirmek için ise KDV NO seçeneği seçilerek az önce aklımızda tuttuğumuz ORAN numarasını oraya yazmalıyız. KAYDET dediğimizde yapılan tüm değişiklikler kaydedilmiş olacaktır.

*Kısımlarda %18 olarak tanımlı bir ürünün KDV'sini %8 yapmak istiyorsak; aşağıdaki tabloda da olduğu gibi ORAN 2'nin karşısında 8,00 yazıyor. Kısımlar menüsüne girip KDV NO satırına 2 yazıp kaydettiğimizde o kısmın KDV oranı %8 olarak değişmiş olacaktır.

Oran 1 .... 18,00

Oran 2 .... 8,00

Oran 3 .... 1,00

Oran 4 .... 0,00

Oran 5 .... 0,00