Yemek Kartı Vergi Avantajı

Pluxee Yemek Kartı ile ne kadar vergi avantajından faydalanabileceğinizi biliyor musunuz?

Muaf olacağınız masraflar ile %100'e varan vergi avantajından faydalanabilirsiniz.

  • SGK İşveren Hissesi
  • SGK İşçi Primi
  • Gelir Vergisi
  • Damga Vergisi

Gelir vergisi kanununca, günlük KDV dahil 187 TL’ lik yemek bedeli vergiden istisnadır. Belirleyeceğiniz tutar 187 TL'nin üzerinde olsa dahi Pluxee yemek kartı ile sağlayacağınız avantajlar devam etmektedir.

Kalem İstisnasız Maliyet Pluxee Yemek Kartı
Yemek Bedeli (KDV Dahil) 187.00 TL 187.00 TL
İndirilebilir KDV Tutarı (%10) 0,00 TL -17.00 TL
Gelir Vergisi (%20) 33.79 TL 4.52 TL
Damga Vergisi (%0,759) 1.51TL 0,22 TL
SGK Primi İşçi Payı (%14) 27.83 TL 5.75 TL
SGK Primi İşveren Payı (%20,5) 40.74 TL 8.42 TL
İşsizlik Sigortası İşçi Payı (%1) 1.99 TL 0.41 TL
İşsizlik Sigortası İşveren Payı (%2) 0.82 TL 3.98 TL
Kişi başı maliyet (aylık) 8.424,39 TL 8.334,70 TL

 

  • Bu hesaplama tablosu örnek amaçlıdır. istisnasız maliyet, beyan edilmeden ve kişinin SGK primine esas kazancının SGK matrahı altında kalacağı varsayılarak hesaplanmıştır.
  • Hesaplama, Gelir Vergisi dilimi %35, SGK işçi prim oranı %15, SGK işveren prim oranı %22,5 ve Damga Vergisi %0,759 kriterlerine göre hazırlanmıştır.
  • 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 30 Aralık 2023 tarihli, 32415 sayılı 2. Mükerrer Resmi Gazete’de tebliğ edildi. 2023 yılında 110 TL olan günlük yemek bedeli istisnası %54,54 oranında artışla 170 TL'ye yükseltildi ve KDV dahil 187 TL'ye yükseldi. Yıl içerisinde herhangi bir güncelleme yapılmadığı takdirde 187 TL’lik bu istisna tutarı 2024 yılının Aralık ayı sonuna kadar geçerli olacaktır.

 

Pluxee Hizmetlerinden Yararlanmak İçin Müşterimiz Olun!

Vergi Avantajı Nedir?

Vergi avantajı, yaptığınız harcamaların şirketiniz için ödediğiniz vergiden düşülmesini ifade eder. Şirketiniz için yaptığını her harcama şirket için ödediğiniz vergilerden düşülemez. Kanunen belirlenmiş olan harcamalar ödenecek olan vergiden düşülebilir. Yaptığınız harcamaları ödeyeceğiniz vergiden düşerek ciddi anlamda tasarruf yapabilirsiniz.

Yemek kartı ile Vergi Avantajı

Şirket için yaptığınız her ödemeler, ödenecek olan vergiden düşülemez. Ancak şirket çalışanlarınız için yapacağınız yemek yardımları, yemek ödemelerini yemek kartı üzerinden yaparsanız, bu ödemeleri şirketiniz için ödeyeceğiniz vergiden düşebilirsiniz. Yani yemek kartına yapacağınız ödemelerden vergi avantajı sağlayabilirsiniz.

2022 yılında temmuz ayı itibariyle çalışan başına günlük olarak ödenecek olan KDV Dahil 187.00 TL’lik yemek bedeli şirketiniz için ödenecek olan vergiden düşülebilir. Ancak ödenecek olan yemek bedelinin tamamıyla vergi avantajı sağlanamıyor. Kanunen belirlenen ve resmi gazetede yayınlanan “günlük yemek istisna” bedeli kadar bir tutar vergiden düşülebilir. Günlük yemek istisna bedeli %10 KDV dahil 187,00 TL olarak belirlenmiştir.

Bir çalışanınız için verdiğiniz günlük yemek bedelinin KDV Dahil 187.00 TL’sini vergiden düşebilirsiniz. Dilerseniz çalışanlarınız için günlük olarak KDV Dahil 187.00 TL’den daha fazla günlük yemek bedeli ödeyebilirsiniz. Ancak bu durumda 187.00 TL’nin üzerinden ödediğiniz bedel vergiye konu olur.

Diğer taraftan eğer bir çalışanınız için 187.00 TL’nin altında günlük yemek bedeli ödemesi yaparsanız, bu durumda günlük olarak 187.00 TL’yi (çalışan başına) değil 187.00 TL’nin altında kalan bedeli vergiden düşebilirsiniz.

Yemek Kartı Avantajları

Belirttiğimiz ve yemek kartı ile elde edebileceğiniz vergi avantajı yemek kartı avantajlarından sadece biridir. Yemek kartı kullanarak vergi avantajına ek olarak; operasyonel kolaylık, muhasebesel kolaylık ve online işlem kolaylığı gibi pek çok avantajdan faydalanabilirsiniz. Çalışanlarınıza yemek kartı vererek her bir çalışan için ayrı operasyonla uğraşmak yerine, tek bir işlem ile tüm çalışanlarınıza dilediğiniz tutarda yemek bedeli verebilirsiniz.

Verdiğiniz yemek bedeli için her bir çalışan için ayrı ayrı faturalamak yerine yemek kartı firmasından alacağınız tek bir fatura ile bu süreci kolaylaştırabilirsiniz. Tüm bu işlemleri ve raporlamalarını online olarak self servis ve dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Kısacası yemek kartı kullanarak vergi avantajı sağladığınız gibi pek çok farklı avantajdan da faydalanmış olursunuz.

Üstelik sadece değil çalışanlarınız için de pek çok avantaj bulunmaktadır. Yemek kartını ister restoranda ister market alışverişinde kullanabilmek bu avantajların başında gelmektedir.

Pluxee Yemek Kartı ve Avantajları

Çalışanlarınıza yemek kartı için Türkiye’nin en çok tercih edilen yemek kartı olan Pluxee yemek kartı verirseniz, şirket olarak vergi avantajı, operasyonel kolaylık, muhasebesel kolaylıktan faydalanabilirsiniz. Üstelik çalışanlarınız da kendileri için uygun olan Pluxee Plus kampanyalarından faydalanarak ek avantajlardan faydalanabilirler.