İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Son Zamanların Yeni İkilemi: Ara Öğün İyi mi Kötü mü?

Son zamanlarda hepimizin kafasını meşgul eden bir konu var. Yıllarca örnek beslenme biçimi olarak aktarılan “ara öğünler” yenmeli mi yenmemeli? Farklı görüşleri de dikkate alarak bu soruyu cevaplamaya ne dersiniz?

İyi Yaşa

Sağlıklı beslenme, kilo verme ya da farklı beslenme biçimleri hiçbir zaman gündemden inmeyen konular. Neredeyse her gün beslenme konusunda yeni bir görüş ortaya atılıyor ve üzerine uzun tartışmalar sürüyor. Ara öğün konusu da bu tartışmaların odağında olan konulardan biri. “Ara öğün yemek mi daha doğru yoksa iki öğün yemek mi?”, “Ara öğün yiyeceksek günde kaç defa olmalı?” gibi sorulara cevap aradığımız bu dönemlerde, özellikle uzun çalışma saatlerinden dolayı atıştırma ihtiyacı hisseden çalışanları da düşünerek bu konuyu ele almak istiyoruz. Farklı görüşlerden aynı konuyu dinlemeye ve keşfetmeye hazır mısınız?

İlk Önce: Ara Öğün Nedir?

Farklı iki görüşe geçmeden ara öğünün ne anlama geldiğini açıklamak istiyoruz. Ara öğün, aniden bastıran açlık krizleriyle karşılaşılmaması için 3 ana öğüne ek olarak günde 3 defa tüketilmesi tavsiye edilen sağlıklı atıştırmalık anlamına gelir. Fakat ara öğün seçiminde çok dikkatli davranılması gerekir. Endüstriyel şeker içeren yiyecek ve içeceklerden, poğaça veya börek gibi bol gıdalardan uzak durulması gerekir. Beslenme uzmanları ara öğünlerde genel olarak; meyve, çiğ kuru yemiş, yoğurt ya da kefir gibi doyurucu yiyecekleri önerir.

Az Az Sık Sık Beslenmekten Yana Olanlar Ne Diyor?

Yıllardır birçoğumuz bu kalıbı duymuşuzdur: “Sağlıklı beslenmek istiyorsan az az sık sık yemelisin.” Bu cümleyi eskiden kayıtsız şartsız kabul ederken şimdi yapılan araştırmalar ve belirtilen görüşlerle beraber sorgular olduk. Bu sebeple ilk önce ara öğünlerin temel mantığından yola çıkalım. Genel olarak, ara öğün tüketimi, açlığımızı dengelemek, abur cubur dediğimiz sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmamızı sağladığı için yoğun bir şekilde öneriliyor. Beslenme Uzmanı Dilara Koçak, özellikle günlük hayatında sık sık bir şeyler atıştıran ve ana öğünlerini zaman zaman atlayan kişilerin atıştırmak için sağlıklı ara öğün seçenekleri tercih etmelerinin, ani açlık krizlerini önlemeyi kolaylaştırdığını aynı zamanda sağlıksız yiyeceklere olan isteği azaltmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Peki, “İki Öğün Ye Ama Doyuncaya Kadar Ye” Diyenler?

Yukarıda bahsettiğimiz ara öğünle zenginleştirilmiş beslenme tarzından sonra bu durumu eleştiren ve ara öğün yenmesini doğru bulmayan yaklaşım ise günde iki veya üç öğün yemenin yeterli olacağı yönünde. Özellikle, kalp ve iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ile anılmaya başlayan bu beslenme biçimi, günde en fazla protein ve sebzeden zengin üç öğün yenmesini, ara öğünlerin de kalkmasını öneriyor. Karatay’a göre sık sık yemek yemek yağ depolayan bir hormon olan insülinin salınımını arttırarak yağ yakımını destekleyen leptin hormonuna engel oluyor. Bu yüzden de karaciğer ve pankreasın daha fazla çalışmasına neden olduğunu savunan Karatay; geç uyananların iki, erken kalkanların ise günde en fazla üç öğün yemesini öneriyor. Kişiye Uygun Çözüm En İyisi! Ara öğünler iyi mi kötü mü diye tartışmalar devam ederken bu soruya cevap vermek aslında çok da kolay değil. Çünkü hepimizin görünüşü ve karakteri birbirinden farklıysa metabolizması ve beslenme alışkanlıklarımız da bir o kadar farklı. Üstelik çalışma düzenimiz bile bu farklılığı etkiliyor. Bu sebeple bazı araştırmalar ara öğünleri savunurken bazı araştırmaların ana öğünün yeterli olacağını söylemesi çok normal. Burada asıl önemli olan yaşam tarzınızı ve vücudunuzun tepkilerini iyi bir şekilde tespit ederek kendi beslenme düzeninizi oluşturmanız. Örneğin; aniden bastıran acıkma ataklarına girmeyip ana öğünlerle yetiniyorsanız ara öğün tüketmenize gerek de yok demektir. Fakat uzun mesai saatleri süresince çalışıyor ve ana öğüne yiyene kadar çok süre geçiriyorsanız açlık dengenizi korumakta zorlanabilirsiniz. Böyle durumlarda beslenmenize ara öğünler ekleyerek bu durumu rahatlıkla dengeleyebilirsiniz.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?