Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Kış Mevsiminin Süper Besinleri

Kış mevsimi kapıyı çalarken, hem bağışıklık sistemimizi güçlendirmek hem de genel sağlığımızı korumak için belirli besinlere sofralarda yer açma vakti geldi. İşte kış mevsiminin süper besinleri:


  ELMA: İçerdiği prosiyanidin antioksidanları ile kötü huylu kolesterolü düşürmeye yardımcı olan elma aynı zamanda bağırsak sağlığını destekler. Kabızlığı önlemeye yardımcı olduğu gibi bağırsaklarda iyi ve kötü huylu bakteri dengesini sağlamaya da destek olur.


  BAL KABAĞI: Lif içeriği ile bağırsak sağlığı açısından önemliyken aynı zamanda vücutta A vitaminine dönüşen beta-karotenlerden zengindir. Bağışıklık sistemi için elzem rolü olan C vitamininden de zengindir.


  BROKOLİ: Seveni çok olmasa da sağlığa en faydalı sebzelerden biridir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kansere yakalanma riskini azaltır. Aynı sebepten ötürü anti-aging etkisi vardır.


  BRÜKSEL LAHANASI: Yine çok sevilmeyen sebzeler listesinde yer alıyor olsa da içerdiği glukozinolatlar sayesinde DNA’larımızı korur ve kansere yakalanma riskini azaltır.
  HAVUÇ: Bu güne kadar göz ve cilt sağlığı açısından önemi bilinen havucun aynı zamanda mide kanserine yakalanma riskini %26 civarında azalttığı bilimsel çalışmalarca belirlendi.


  KARNABAHAR: C vitamini, potasyum ve bitkisel bazlı omega-3 alabilmenin en sağlıklı yollarından biri de karnabahar tüketmek. Aynı zamanda brokoli gibi kanser savar besinler arasında yer alıyor.


  PIRASA: Sadece bir adedi günlük A vitamini gereksiniminin %29’unu karşılar. Ayrıca kalp ve böbrek sağlığı açısından da önemlidir.
  KİVİ: Bir adet kivi, günlük C vitamini gereksinmemizin neredeyse tamamını karşılar. Aynı zamanda prebiyotik etkisi ile bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakterilerin besinidir ve kabızlığa karşı korur.


  Ve her mevsimin gözdeleri:


  BALIK: Omega-3 yağ içeriğinden zengin olması sebebi ile kalp sağlığımızı korur. Omega-3 yağ asitlerinden zengin beslenmenin beyin sağlığı açısından olumlu olduğu ve Alzheimer’e yakalanma olasılığını azalttığı biliniyor. Ayrıca balık formda kalmamıza da yardımcıdır çünkü omega-3 yağ asitlerinin yetersiz tüketiminin obeziteye davetiye çıkardığı bilimsel çevrelerce düşünülüyor.


  KEFİR: Bağırsaklarımızda yaşayan bakteri sayısı neredeyse hücrelerimizin sayısı ile aynı. Bu nedenle onların iyi kötü savaşında iyi huylu bakterilere destek vermemiz şart. Obeziteden insülin direncine, bağırsak kanserinden otizme birçok hastalığın bağırsak sağlığımızla ilgili olduğu düşünülüyor. Bu nedenle probiyotik etkili kefir sofralarımızda düzenli olarak yer almalı. Günde 1 bardak kefir tüketmeyi ihmal etmeyin.


  YUMURTA: Anne sütünden sonra en kıymetli protein kaynağı olan yumurta; günlük kaliteli protein ihtiyacımızı karşılar. Beyazı; %100 protein olduğu için kaslarımızın yapım ve onarımında kullanılır, sarısı ise vitamin ve mineral yönünden zengindir.