Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan sorulara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Product

Pluxee yemek kartı hareketlerini nereden görebilirim?

Pluxee Online sayfamızda "Raporlar" menüsü altında bulunan kart hareketleri ekranından kart hareketlerini görebilir ya da 444 72 77 Pluxee Müşteri Hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Çalışanlarımın Pluxee yemek kartı bakiyesini görüntüleyebilir miyim?

Pluxee Online sayfamızda "Raporlar" menüsü altında bulunan kart hareketleri ekranından çalışanlarınızın kart hareketlerini görebilir ya da 444 72 77 Pluxee Müşteri Hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Kart & bakiye işlemlerimi nereden gerçekleştirebilirim?

Kart yükleme işlemlerinizi Sodexo Online platformu üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak Kart Bakiye Yükleme sekmesinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yemek kartı yükleme işlemlerini internetten yapabilir miyim?

Kart yükleme işlemlerinizi Sodexo Online platformu üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak Kart Bakiye Yükleme sekmesinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kayıp kart/İptal bildirimini nasıl yapabilirim?

Kart kayıp/iptal bildirim işlemlerinizi Sodexo Online platformu üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak Kart Kayıp/İptal Bildirimi sekmesinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz 444 72 77 çağrı merkezimizi arayarak talepte bulunabilirsiniz.

Yeni Pluxee Yemek kart talebimi nasıl iletebilirim?

Yeni kart sipariş işlemlerinizi Pluxee Online platformu üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak Yeni Kart Siparişi sekmesinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni kart siparişimin kargo durumunu nasıl öğrenebilirim?

Sodexo Online sayfamızda "Kargo takibi” menüsü altında bulunan kart kargo takibi başlığından takip edebilir ya da 444 72 77 Sodexo Müşteri Hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Kart bakiyeleri yıl sonunda siliniyor mu?

Kart bakiyeleriniz bir sonraki yıla aktarılmaktadır.

Kart bakiyelerini nereden görebilirim?

Pluxee Online sayfamızda "Raporlar" menüsü altında bulunan kart bakiye raporu ekranından kart hareketlerini görebilir ya da 444 72 77 Pluxee Müşteri Hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Çalışanlarım Pluxee Restaurant Pass kartında yer alan bakiyeyi akaryakıt, giyim, elektronik ürün ve hizmetlerinde kullanabilir mi?

Pluxee Restaurant Pass kartlarında yer alan bakiye sadece tüketime hazır gıda ürünlerinde kullanılmaktadır. Farklı ürün ve servis harcaması yemek kartı üzerinden gerçekleştirilememektedir.

Çalışanlarım Pluxee Puan & kampanyalardan faydalanabilir mi?

Pluxee Puan üyesi iş yerlerinde yapacakları harcamaların en az %10’u değerinde Pluxee Puan kazanabilir, biriktirdikleri Puan’ları, diledikleri anda Pluxee Puan Üyesi İş Yeri Restoranlarda harcayabilirler. İnternet sitemiz üzerinde "Pluxee Plus" alanından kart kullanıcılarınıza ait kampanyalar da dahil olmak üzere güncel kampanyaları takip edebilir ve kampanya kodları ile tüm kampanyalardan faydalanabilirler.

Çalışanlarım Pluxee Misket üye işyerlerinden biriktirdiği puanları daha sonrasında harcayabilir mi?

Çalışanlarınız Misket üyesi iş yerlerinde yapacakları harcamaların en az %10’u değerinde misket kazanabilir, biriktirdiğiniz Misket’leri, diledikleri anda Misket Üyesi İş Yeri Restoranlarda harcayabilirler.

Güncel Pluxee Club kampanyalardan nasıl yararlanabilirim?

İnternet sitemiz üzerinde "Pluxee Club" alanından kart kullanıcılarınıza ait kampanyalar da dahil olmak üzere güncel kampanyaları takip edebilir bu kampanyalardan yararlanmak için kampanya kodunuzu alabilirsiniz.

Misket sözleşmesini nasıl onaylayabilirim/aktif edebilirim?

Pluxee mobil uygulamamızda sol üst köşede yer alan ayarlar menüsüne tıkladığınızda seçenekler arasında ”Misket” yer almaktadır. Misket hesabınızı aktif hale getirmek için karşınıza çıkan program sözleşmesini onaylayarak kartınızda misket kazanmaya başlayabilirsiniz.

Misket nedir ve nasıl yararlanabilirim?

Misket, Pluxee'nin Restaurant Pass yemek kartı kullanıcılarına harcama yaparken kazandıran yeni ödül programıdır. Bu programa katılabilmek için mobil uygulama üzerinde Misket hesabını aktive etmeniz gerekmektedir. Misket üyesi iş yerlerinde yapacağınız harcamaların en az %10’u değerinde misket kazanabilir, biriktirdiğiniz Misket’leri, dilediğiniz anda Misket Üyesi İş Yeri Restoranlarda harcayabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Misket üyesi restoranlar nelerdir?

Misket toplayabileceğiniz ve topladığınız Misket’leri harcayabileceğiniz seçkin üye iş yeri ağımıza, Pluxee Mobil Uygulamalarında bulunan “Misket” sekmesi içerisinden ya da “Keşfet” sekmesi içerisinde bulunan restoran listeleme ekranlarımızda kolayca ulaşabilirsiniz.

Siparişim hakkında nasıl bilgi alabilirim?

Pluxee Online sayfamızda “Hesabım” menüsü altında bulunan sipariş tarihçesi ekranından siparişinizin durumunu kontrol edebilir ya da 444 72 77 Pluxee Müşteri Hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Faturalarımı nasıl görebilirim?

Pluxee Online sayfamızda “Hesabım” menüsü altında bulunan Fatura Tarihçesi alanından faturalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Pluxee ödemelerim hakkında nasıl bilgi alabilirim?

Pluxee Online sayfamızda “Fatura Tarihçesi” alanından son 1 yıla ait faturalarınızın detayını görebilir ve istediğiniz formatta döküm alabilirsiniz.

Faturam ulaşmadı. Pluxee faturam hakkında nasıl bilgi alabilirim?

Pluxee Online sayfamızda “Hesabım” menüsü altında bulunan Fatura Tarihçesi alanından faturalarınızı kontrol edebilirsini